İlaçlardaki Hatalar

Piyasada olan 8000 ilaçla ilgili olarak reçete doldurulurken nadiren de olsa hatalar yapılabilir. Ancak artık, ilaç sipariş ve teslim sisteminin güvenlik kontrolleri daha güvenli bir hale getirilmiştir. Teknoloji, ilaç teslimat sistem­lerinde önemi giderek daha çok artan bir rol oynamaktadır.

hata

Son yeniliklerden biri, reçete­lerin doktorun el yazısıyla değil de bilgisayarda yazılmasıdır; bu şekilde yazının okunmasıyla ilgili ortaya çıkan sorunlar ve eczacının bir kopya çıkarması gerekliliği ortadan kalkar. Reçetelerin bilgisa­yarda yazılması gelecekte daha da yaygınlaşacaktır; on yıl içerisinde aynı sistem her yerde kullanılmaya başlanacaktır.

Kendinizi olası hatalardan koruma konusunda önemli bir rol oynarsınız. Doktorun ofisinden çıkarken, neden o tedavinin seçil­diğini ve ilacın ismini (dozunu da) bilmeniz, eczacının da reçeteyi doktorunuzun yazdığı şekilde uygulamasını sağlar. Eczacının ilaçla birlikte verdiği yazılı belgeyi de okuyun ve ilacın etkilerinin doktorunuzun size söylediklerine uyup uymadığını kontrol edin.

Yeni bir ilacı kullanmaya başlamadan önce nasıl görün­düğünü anlayabilmek ve farklı bir hapı fark edebilmek için inceleyin. Size doğru gelmeyen bir şey varsa ilacı almayın; dokto­runuzu ya da eczacınızı arayın. Eczacılar çalıştıkları ilaç firmala­rını değiştirebilir ve size muadil bir ilaç verebilirler; bu yüzden de ilaç size farklı görünebilir.

En mantıklısı, ailenizin bütün ilaçlarını aynı eczaneden almanızdır. Aldığınız bütün ilaçların bilgisayar kaydını tutan bir eczacı, size daha etkili şekilde yardımcı olabilir ve farklı doktorlar tarafından yazılan ilaçların etkile simleri ile ilaçların iki kere yazıl­ması durumunda, yol gösterebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ