İnsanlar İlaçlara Neden Farklı Tepkiler Verir?

Farklı yaş, cinsiyet ile kiloya sahip ve farklı sağlık durumlarına sahip insanlar aynı ilaca farklı şekilde tepki verirler. Bu durumlar ilacın parçalanıp vücudunuz tarafından işlenmesin farklı gerçekleşmesine neden olur.

Çocuklarda ilaçlar çocuğun yaşına ve kilosuna göre verilir. Ancak çocuklar yetişkinlerin sadece küçük modelleri değil­lerdir. Gelişmemiş organ sistem­leri, ilaçları vücutlarının ileriki yıllarda yapacağından çok daha farklı işlerler. Ayrıca etik ve pratik nedenlerden dolayı birçok yeni ilaç çocuklarda denenmez; bu yüzden etkilerini tahmin etmek oldukça zordur.

Daha küçük dozda olsa bile hiç bir zaman bir çocuğa yetiş­kinler için olan bir ilacı vermeyin. Reçetesiz satılan ilaçlan sadece üzerindeki etikette çocuğunuzun yaşına uygun bir doz yazıyorsa çocuğunuza verebilirsiniz.

Yaşlılar da ilaçlara farklı tepkiler verebilirler; çünkü böbrek­leri ilaçlan daha az yok eder ve karaciğerleri de ilaçlan daha az parçalayabilir. Ayrıca beyin ve kalp gibi organlar da ilaçlar karşısında daha hassas olabilir. Bu faktörler yaşlılarda ciddi etkilere veya uzun süreli etkilere neden olabilir.

Kadınlar  ve erkekler de ilaçlara farklı tepkiler verebilirler. Genelde kadınların vücut yağı yüzdesi daha fazlayken, erkeklerin de genelde daha fazla kas dokuları vardır. Ayrıca  kadınlar  çoğunlukla erkek­lerden daha küçüktürler. Yağda kaslardan daha az su vardır ve ilaçların küçük bür vücutta yayıla­bileceği daha az toplam sıvı mevcuttur. Bu da yan etki ya da olumsuz reaksiyonların yanı sıra aşırı ya da az etki göstererek bazı ilaçların kadınların vücudundaki konsantrasyonunu değiştirebilir.

Hastalıklar da ilaçların kulla­nımında farklılıklar yaratabilir. Böbrek ya da karaciğer rahat­sızlığınız varsa ilaçların vücudu­nuzda parçalanması ve vücudu­nuzdan atılması değişiklik göstere­bilir. Mide sorunları olanlarda ilaç emilimi zayıf olabilir.

Son olarak bazı insanlar ilaçları farklı şekillerde metabolize eder. Bu da ırksal ya da genetik farklı­lıklar ile diğer çok anlaşılmayan nedenlerden kaynaklanır. Örneğin Asya kökenli birçok insanda alkolü metabolize eden karaciğer enziminden çok az miktarda bulunur ve sonuç olarak da bu insanlar kolayca sarhoş olabi­lirler. Aldığınız ilaçlara gösterdi­ğinizin tepkileri (reçetesiz ilaçlara bile) izleyin ve yan etki ya da olağandışı tepkilerle karşılaşırsanız doktorunuzla görüşün.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ