İş Güvenliği

Hükümet, ister masa başı bir işe sahip olun, ister kamyon şoförü olun, ister bir fabrikada çalışın, işverenlerin size güvenli bir iş ortamı sağlamasını şart koşar. Nerede çalışıyor olursanız olun, işvereninizin güvenliğe iliş­kin düzenlemeleri ile ilgili bilgi sahibi olun ve İş Güvenliği ve (İşçi) Sağlığı Yasası (Occupational Safety and Health Act [OSHA]) tarafından belirlenmiş standartları takip edin. Bu standartlar, çalışanları, kimyasallara, toza veya elekt­riğe maruz kalma gibi durumlar­dan kaynaklanabilecek hastalık ve yaralanmalardan korumak üzere belirlenmiştir.

Bazı durumlarda, ağız/burun maskesi, gözlük veya kulaklık gibi koruyucu ekipmanlar kullanmak gerekir. Bunların pek çok çeşidi bulunur, ancak faydalarını göre­bilmek için düzenli ve doğru bir biçimde kullanmanız gerekir.

uyari1

Eğer bilgisayar başında çalı­şıyorsanız, düzenli olarak mola vermek yoluyla “repetitive strain injury” adı verilen eklem rahatsız­lığından korunabilirsiniz. Çalışma masanızın, dirseğiniz ile bileğinizin arasının, gövdenize 70 ila 90 de­recelik bir açıyla klavyeye doğru konumlanmasını sağlayacak bir yükseklikte olması gerekmektedir. Bilgisayar ekranının da, vücudu­nuzdan en az bir kol boyu uzak­lıkta olması gerekir.

Sırt ve boyun ağrılarının önüne geçmek için, belinizi destekleyen ve ayaklarınızın yere düzgün bir biçimde basabilmesini mümkün kılan bir sandalyede oturun. Göz­lerinizi korumak için, “göz kırpma molaları” verin; göz­lerinizi ekrandan uzaklaştırın ve sürekli kırpın.

Eğer işiniz, sık sık telefonla ko­nuşmanızı gerektiriyorsa, telefonu sürekli boyun ve omzunuz arasın­da tutmaktan kaynaklanabilecek kas incinmelerini engellemek için, kulaklık kullanmayı tercih edin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ