ISIRGAN TOHUMU

(Fructus Urticae piluliferae): U. pilulifera L. türünün olgun meyvalandır. bu tür 30-100 cm yükseklikte, bir yıllık ve otsu bir bitkidir. Yapraklar dişli kenarlı ve saplı. Dişi çiçekler 1-1.5 cm çapında, küremsi şekilli ve uzun saplı durumlar meydana getirir. Türkiyede oldukça yaygın bir bitkidir. Yol ve duvar kenarlarında ve bahçelerde yetişir.

Meyvalar 3 mm kadar uzunlukta, yumurta biçiminde, parlak esmer renkli ve keten tohumuna benzer taneler halindedir. Suya konulduğunda üzerinde bir müsilaj tabakası oluşur.

Sabit yağ ve müsilaj taşımaktadır (2).

Dİoscorides döneminden beri tedavide kullanılan bir drogdur. Romatizma ağrılarını dindirici, idrar arttırıcı, müshil, adet söktürücü, kurt ve ateş dü-

şürücü etkileri bulunmaktadır. Eski yazarlar cinsel gücü arttırıcı bir özelliğinin bulunduğunu da belirtmektedirler. Isırgan tohumu havanda dövülür, bal ile karıştırılarak macun yapılır ve günde 2-3 çay kaşığı alınır. Bir günde alman ısırgan tohumu miktarı 8-10 gramı geçmemelidir.

‘ Halen Küzey\Afrika ülkelerinde de ayni maksat için kullanılmaktadır (3).

Halk arasında kansere karşı kullanılmakta ise de bu tohumun kanser tedavisinde etkili olduğunu gösteren hiçbir bilimsel yayın yoktur.

Eski yazarlar da bu’İDİtkinin yaprak ve tohumlarını kansere kîtfşı tavsiye etmektedirler (4). Türkiye’deki kullanılış muhtemelen bu bilgilere dayanmaktadır.

Türkiyede aktarlarda “Isırgan tohumu” ismi altında yalnız bu drog satılmaktadır.

Diğer isimler: Kara ısırgan tohumu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ