Isırmalar ve Sokmalar

Köpek, kedi, vahşi hayvan ya da insan ısırıkları enfeksiyon­lara neden olabilir. Birçok hayvan kuduz ya da tetanos bulaştırabilir. İnsan ısırıklarında enfeksiyon olup olmadığını anlamak için her zaman tıbbi kontrol gereklidir. An, eşek ansı ya da akrep sokmaları ciddi şişmelere ve bazı vakalarda ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

nizam23_ekil13-4-full

İNSAN VE HAYVAN ISIRMALARI
İnsan, kedi, maymun, rakun ya da yarasa ısırıkları; yüz, boyun ya da ellerdeki hayvan ısırıkları ya da geniş ve derin olan ısırılmalar için acil servislere başvurunuz.
Anında bakım: Bakteri ve kirleri temizlemek için yarayı suyla 5 dakika boyunca güzelce yıkayın. Yarayı nazik bir şekilde kurulayın ve üzerine steril bir bandaj koyun. Basitrasin merhemi bandajın yapış­masını önler. Sebepsiz yere ısırıldıysanız ya da ısırık bilinmeyen bir hayvandan veya bir sokak hayva­nından kaynaklanıyorsa polise ya da bir hayvan kontrol merkezine başvurun.

ARI, EŞEK AĞRISI VE BÜYÜK EŞEK ARISI ISIRMALARI
Eşek ansı ya da büyük eşek arısı ısırığı ağrılıdır ve sadece balansı iğnesini bırakır.

Anında bakım: Bir balansı tarafından ısırıldıysanız iğneyi çıkartmak için beklemeyin. İki parmağınızı kullanarak hiç vakit kaybetmeden iğneyi çıkartın. İğneyi urnağınızla ya da bıçakla çıkart­maya çalışmayın. Bütün iğneler için ısıtıldığınız bölüme soğuk kompres (havluya sarılmış buz) uygulayın. İğnenin olduğu yer kızarabilir, şişebilir ya da birkaç gün boyunca ağrıyabilir. Antihistamin alarak bazı belirtileri hafifletebilirsiniz. Ciddi bir reaksiyon oluşursa alerjik reaksiyonlardaki gibi bir tedavi uygulanması gerekir.

DENİZANASI VE İRİ DENİZANASI ISIRMALARI
Denizanası ya da iri denizanası ısırmaları zehirlidir ve ışınlan bölgede yoğun bir yanma acısı olur. İri deniz anaları iğnelerini derinizde bırakabilir.
Ciddi olabilen belirtileri arasında nefes alma zorlukları ve bilinç kaybı sayılabilir.
Anında bakım: Denizanası ısırıklarında acıyı dindirmek için kalamin losyunu sürün ve bu bölgeye soğuk kompres (havluya sarılmış buz gibi) uygulayın. İri denizanası ısırıklarında yardım istemesi için birini çağırın ya da bu kişinin acil yardıma ihtiyacı yoksa siz 9H’i arayın. Deride kalmış olan iğneleri çıkartmaya çalışmayın.

Bu kişide alerjik reaksiyon görülüp görülmedi­ğini gözleyin. İğneleri çıkartmaya çalışmak daha fazla hasara neden olabilir. Bunun yerine iğneleri yıkamak için sirke ya da tuzlu su (içme suyu değil) kullanın (içme suyu dokungaçların daha fazla batmasına neden olabilir). Yardım gelene kadar kişiyi rahat bir pozis­yonda oturtun ve sıcak tutun.

DENİZ KESTANESİ YARALANMALARI
Deniz kestaneleri deniz kıyıla­rında sığ sularda yaşayan renkli, dikenli, sert kabuklu hayvan­lardır. Çocuklar deniz kestane­lerine dokunmak isterler ve bu hayvanların üzerlerine basmak da çok kolaydır. Bu hayvanların çok azı zehirlidir; ancak diken­leri cildi delebilir ve dikenlerini bir dokunun derinliklerinde bırakıp enfeksiyonlara neden olabilirler.

Anında bakım: Deriden sarkan bir dikeni çıkartmayı denemeyin. Dikenler çok incedir ve kolayca kırlabilirler. Dikenin düzgün bir şekilde çıkartılması için bir hasta­nenin acil servisine başvurun.

Diken çıkmışsa bu bölgenin acısı sıcak (kaynar değil) suya batırılarak dindirilebilir.
AKREP SOKMALARI
Çok farklı akrep türleri vardır ve bazılarının iğneleri diğerlerinin-kinden daha zehirlidir. Belirtileri arasında ışınlan bölgede yanma, kanncılanma ya da uyuşma; mide ağrısı, mide bulantısı ve kusma; kas spazmı (çene kası da dahildir), nöbetler ya da bilinç, kaybı sayılabilir.
Anında bakım: Akrep zehirinin yayılmasını önlemek için ışınlan bölgeyi kişinin kalbinden daha aşağıda tutun. Bu bölgeye soğuk kompres (havluya sarılmış buz gibi) uygulayın. Bu kişiyi en yakın hasta­nenin acil servisine götürün.

YILAN ISIRMALARI
ABD’de dört tür zehirli yılan vardır: Doğu Amerika zehirli yılanı, su makoseni, çıngıraklı yılan ve mercan yılanı. Yılanlar ısıracak insan aramazlar; ancak tahrik edilirlerse saldırırlar. Zehirli küçük yılanlar yaşlı yılanlar kadar zehir üretebilirler. Zehirli bir yılan tarafından ısırıldığınızda bir sağlık kurumuna başvurmanız gerekir.

Doğu Amerika zehirli yılanı:
Doğu Amerika zehirli yılanı genellikle ABD’nin güneydoğu ve güney bölgelerinde görülür. Parlak ve koyu kahverengi derileri ormanlarda kolaylıkla saklanmala­rına yardımcı olur.

Su makoseni: Su makoseni, ABD’nin güneydoğu ve güney bölgelerinde görülür. Bu yılan türü nehirlerde ve bataklıklarda yaşar.

Çıngıraklı yılan: Çıngıraklı yılanlar ABD’nin her yerinde görülebilirler. Kuyruğunun ucundaki çıngırak hayvanın yaklaşmakta olduğunu haber verir. Çıngıraklı yılanlar kuru, kayalık ortamları severler.

Mercan yılanı: Kobra ailesinden gelen mercan yılardan ABD’deki en parlak renkli ve en ölümcül zehirli yılanlardır. Üzerlerinde san, kırmızı ve siyah halkalar vardır ve burunlan siyahtır. ABD’nin güney­doğusunda çalılıklarda ve bahçe­lerde görülebilirler.

Anında bakım: Kişiyi yılandan ya da ısıtıldığı bölgeden uzaklaş­tırın; kıstırılmış ya da yaralanmış bir yılan birkaç defa daha saldırabilir. Kişiyi yatırın ve sakinleştirin. Yılan

bir parmağı, eli ya da kolu ısırmışsa bütün mücevherleri çıkartın. Işınlan yeri kalpten aşağıda tutun ve vakit kaybetmeden ışınlan yerin üzerine soğuk kompres (havluya sarılmış buz gibi) uygulayın.
Kişiyi en yakın hastanenin acil servisine götürün. Bu konuda bir tecrübeniz yoksa kanamayı durdurmak için sargı bezi kullan­mayın. Akrep zehirini çıkar­maya çalışmayın. Kişiye yemesi ya da içmesi için herhangi bir şey vermeyin.

Güvenli bir şekilde yapabi­lirseniz yılanı yakalayın. Yılanı öldürdüyseniz sağlık görevlilerinin zehirli olup olmadığım anlayabil­meleri için hiç bir şey yapmadan bir kenara koyun.

Tehlikeli Mercan Yılanlarını Tehlikesiz Benzerlerinden Ayıra­bilmek :Dr. Wall’un Tavsiyesi
Mercan yılanına benzeyen çok sayıda zehirsiz yılan türü vardır. Peki mercan yılanlarını tehlikesiz olan benzerlerinden nasıl ayırt edersiniz? Aradaki fark, yılanın gövdesindeki renkli halkaların bulunduğu yerdir; mercan yılanlarının sarı halkalarının yanında kırmızı halkaları vardır.
Zehirli mercan yılanlarını diğer tüm yılanlardan ayırabilmeniz için şunlara dikkat etmelisiniz: Sarının yanında kırmızı varsa öldürün. Siyahın yanında kırmızı varsa zehirli değildir (Bu öneri sadece ABD’deki yılanlar için geçerlidir ve dünyanın diğer bölgeleri için geçerli değildir).

Ancak kırmızı, sarı ve siyah halkaları olan bir yılan tarafından ısırıldıysanız riske girmeyin. Yılanı öldürün (yeniden ısırılmamaya dikkat edin) ve yılanı da sizinle birlikte acil servise götürün. Belirtiler geç ortaya Çıkabilir ve ciddi olabilir. Bu yüzden yılanın türü kesin bir şekilde belir­lenene kadar doktorunuz yılanın zehirli olduğunu varsayacak ve size panzehir verecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ