Çocuklarda K vitamini

Vitamininin en iyi bilinen fonksiyonu ka­raciğerde protrombin, faktör ıı, vıı, ıx ve x gibi pıhtılaşma faktörlerinin sentezini katalize etme­sidir. K vitamini eksikliğinde kanamaya eğilim­le birlikte kan pıhtılaşma süresinin uzadığı gö­rülür. Vücutta ince barsakta da sentezi yapılır. Normalde sindirim sistemi bakterileri yeterli miktarda vitamin k sentezi yaparlar. K vitami­ni yağda erir olduğu için emilme safra varlığın­da oluşur. Küçük miktarda vitamin k karaciğer­de, kalpte, deride, kasta ve böbrekte depo edilir.

K vitamini gereksinimi tam olarak bilinme­mektedir. Yeşil yapraklı sebzeler bu vitaminin iyi kaynaklarıdır.

Yenidoğan bebekte henüz barsak florası oluşmamıştır ve ince barsakta k vitamini sentezi yapılamaz. Ayrıca, diğer yağda eriyen vitamin­lerden farklı olarak yenidoğan bebeğin k vita­mini deposu yoktur. K vitaminine bağımlı koa gülasyon faktörlerinde (faktör ıı, vıı, ıx ve x) postnatal azalmayı önlemek amacıyla doğum­dan hemen sonra her yenidoğana 0.5 1 mg kx vi­tamini kas içine ya da 1 2 mg ki vitamini ağız yoluyla verilmelidir. Genellikle tek doz yeterli dir.

Sentetik k vitamininin (menadion ve türev­leri) yüksek dozda alınması hemolize ve pre term bebeklerde beyin ve medulla spinaliste saf­ra pigmentlerinin birikmesine neden olur. Do­ğal k vitamininin bu yan etkileri yoktur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ