Kafa Yaralanmaları

Kafa yaralanmaları, beynin içinde kanamaya ve şişmeye neden olarak ölümlere yol açabilir. Motorlu araç ve bisiklet çarpışma­ları ile yüksekten düşmeler en sık rastlanan nedenlerdendir.Bir kaza mahalinde bilinci kapalı birini gördüğünüzde her zaman baş, boyun ya da sut yaralanmalarından endişe edebilirsiniz. Kişinin kaskını çıkarmayın. Kişinin hayatı ciddi tehlikede değilse yerinden oynat­mayın.

15a

Kafa yaralanmalarının belir­tileri arasında baş ağrısı, baş dönmesi, kusma, mide bulantısı, kafa karışıklığı, dengenin bozul­ması, konuşma zorlukları ve bilinç kapanmasıdır. Göz bebekleri farklı büyüklükte olabilir.
Anında bakım: Birisinden yardım çağırmasını isteyin ya da kişinin acil yardıma ihtiyacı yoksa siz 112′ i arayın.

Havayolunu, nefes almayı ve kan dolaşımını Kontrol edin. Kişiyi sıcak tutun. Tıbbi yardım gelene kadar yanından ayrılmayın.

KAFATASI DERİSİ YARALANMALARI
Kafatası derisi yaralanmaları yoğun şekilde kanayabilir ama genelde ciddi değildir. Kişi baş ağrısından, baş dönmesinden şikayet ediyor, kusuyor ya da bilincini kaybe­diyorsa kişiyi yatırın ve rahat etmesini sağlayın. 112’i arayın. Tıbbi yardım gelene kadar kişinin yanından ayrılmayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ