KAHKAHA TOHUMU

(Semen İpomoeae)

Bazı İpomoea (Convolvulaceae) türlerinin tohumudur. Bu türlerin kökeni tropikal Amerika olmakla beraber bazı türler (/. acuminata (Vahi) Roemer et Schultes, /. purpurea Roth ve diğerleri) Avrupa ve Türkiyede süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir.

Bu türler bir veya çok yıllık, sarüıcı tırmanıcı ve otsu bitkilerdir. Yapraklar genellikle kalp biçiminde ve saplıdır. Çiçekler huni şeklinde, beyaz, mavi, pembe veya morumsu renklidir. Meyva bezelye büyüklüğünde ve genellikle 4 tohumlu bir kapsüldür. Tohumlar siyah renkli ve üç yüzlüdür.

İ. violacea L. ve diğer bazı türlerin tohumlarında, çavdar mahmuzunda bulunan lisergik asit türevi alkaloitlerin yapışma benzer alkaloitler bulunmaktadır. Bu alkaloitler L.S.D. gibi halusinogen bir etkiye sahip olduklarından, bu türlerin tohumlan eski çağlardan beri Meksikada uyuşturucu madde olarak kullanılmaktadır. Tohumlardaki alkaloit miktarı çok düşüktür. Bu nedenle 200-500 mikrog-ram L.S.D. etkisi elde etmek için 200-500 adet tohum yemek gerekmektedir (1)

Türkiyede süs bitkisi olarak yetiştirilen tür ve varyetelerin halüsinojen alkaloitler taşıyıp taşımadıkları henüz araştırılmamıştır. .

Güney Anadolu bölgesi (Antalya, İçel, Adana) sahil kumluklarında yetişen İ.stolonifera (Cyr.) J.F. Gmeün türü lisergik asit türevleri yönünden incelenmelidir.

Diğer isimler: Boruçıçeği.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ