Kalp Krizinde İlk Yardım

Kalp krizi, yaşamı tehdit eden ciddi bir durumdur. Kişi göğsünde 10 dakikadan daha fazla süren sıkıştırıcı bir basınç hissedebilir ve/ ya göğsünde, yüzünde, çenesinde, omuzlarında, midesinde ya da bir veya iki kolunda gezinen bir ağrı duyabilir. Bu ağrı genelde hazım­sızlıkla karıştırılır. Ayrıca kişi çok fazla terleyebilir, nefes alma güçlüğü çekebilir, midesi bulana­bilir, başı dönebilir, kusabilir ya da bilincini kaybedebilir.

kalp

Anında bakım: Birisinden yardım çağırmasını isteyin ya da kişinin acil yardıma ihtiyacı yoksa siz 112’i arayın. Bilinci açıksa kişiyi yatırın. Boyun çevresindeki dar giysileri.çıkartın, kişiyi sıcak tutun ve rahatlatmaya çalışın.

Nitrogliserin gibi bir kalp ilacı taşıyıp taşımadığım sorun. Kişiye ilacı alması için yardım edin. Bir aspirini çiğneyip yutmasını, sonra da su içmesini sağlayın. Aspirin kanı sulandırıp kalbin daha fazla kan almasına yardımcı olur. Kişiye yiyecek ya da içecek hiç bir şey vermeyin. Tıbbi yardım gelene kadar kişinin yanından ayrılmayın. Takviye oksijen varsa kullanın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ