Kalp Pilleri

Kalp pilleri (pacemakerlar), kalbiniz yeteri kadar hızlı atmadığında kullanılır. Kalp pilleri (pacemakerlar), bir telden geçerek venlere (toplardamarlara) ve oradan da kalbe ulaşan küçük bir elektrik sinyali yollayan ve uyarı jeneratörü olarak adlandırılan küçük bir kutudan oluşur.
Telin ucu, kalp kasının üzerinde durur.

Elektrik sinyalleri telden aşağı inerek kalp kasını harekete geçirir ve kalbin pompalama yapmasına neden olur. Her bir elektrik sinyali bir kalp atışına neden olur. Kalp pili (pacemakerı) bulunan kişilerin kalp hızları değiştiğinde hafif bir çarpıntı hissetmelerine rağmen, elektriksel uyarıları hissedemezsiniz.

kalp pili

Uyarı jeneratörleri vücudun dışında bulunan geçici kalp pilleri (pacemakerlar), kalbinizin yavaş atmaya ilk başladığı acil durumlarda kullanılırlar ve birkaç gün vücutta bırakılabilir. Bunları daha uzun bir süre kullanmak enfeksiyon ya da kan pıhtısı oluşma riskini arttırır.
Kalbinizin yavaş atması geçici bir durumdan kaynaklanmadığında kalıcı kalp pillerine (pacemakerlara) gerek duyulur.

Tipik olarak 7 ila 12 yıl dayanan pillerle çalışırlar. Kalıcı kalp pillerinin jeneratörleri, deri altında göğüs kemiğinin altına yerleştirilir ve teller, göğüs kemiğinin altından geçen geniş bir venden (toplardamardan) geçirilerek kalbe ulaştırılır.Bazı kalp pilleri (pacemakerlar) kalbin sadece bir odacığını çalıştırırken bazı kalp pillerinin hem atriyumu (kulakçığı) hem de ventrikülü (karıncığı) tetikleyen elektrotları bulunur. Kalıcı bir kalp pilini yerleştirmek için yapılan bir operasyon (ameliyat) sadece bir ya da iki saat sürer ve lokal anestezi kullanılarak gerçekleştirilebilir.

Çoğu kalp pilinin (pacemakerın), kalbin normal ritmini izleme ve sadece kalp hızınız belirli bir seviyenin, genellikle dakikada 60 atışın, altına düşerse bir elektriksel uyarı gönderme kapasitesi vardır. En karmaşık aletler, vücudun kalbin hızlanması ya da yavaşlamasına ne zaman gerek duyduğunu sezip kalp hızını buna göre ayarlayabilir.

Bir kalp piliyle (pacemakerla) yaşamanın getirdiği çok az sınırlandırma vardır. Kalp pilleri (pacemakerlar) metal olduğundan, havaalanında güvenlikten geçerken bazen bazı düzenlemelerin yapılması gerekir. Ayrıca, manyetik rezonans görüntüleme de yapılamaz çünkü mıktanıs metali çeker.

Daha yeni aletlerin koruyucuları daha gelişmiş olduğundan evde kullanılan elektronik aletlerden kaynaklanabilecek sorunlar konusunda endişe duymanıza gerek yoktur.

Piller azalınca, kalp pilleri (pacemakerlar) yavaşlama eğilimi gösterir. Dolayısıyla, birkaç ayda bir kalp pilini kontrol ettirmeniz gerekir. Doktorunuzun muayenehanesinde ya da hatta özel bir alet kullanılarak telefonda kontrol edilebilir.

Kalp pilinizin (pacemakerınızın) yeniden programlanması gerekirse, doktorunuz invaziv herhangi bir önlem almadan kalp pilinin talimatlarını değiştirmek için bir radyo vericisi kullanabilir. Pilin yaklaşık olarak 7 ila 10 yıl sonra değiştirilmesi gerektiğinde, başka bir operasyon (ameliyat) gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ