Kamçı Travması ( Yaralanması )

Bir kamçıyı şaklatırken uç kısmının aldığı şekle benzetilerek İngilizce literatürde “whiplash injury” olarak adlandırılan bu yaralanma, genellikle motorlu bir taşıta arkadan çarpıldığı kazalarda meydana gelir. Başınız normal hareket alanının ötesinde geriye doğru giderse, boyundaki kas ve ligamentler hasar görebilir. Düzgün olarak ayarlanmış koltuk başlıkları arkadan çarpmalar sonucunda oluşan boyun ağrısının şiddetini azaltabilse de, bu yaralanmalar koltuk başlıklan kullanılırken meydana gelen kazalarda da oluşabilir.

SEMPTOMLAR
Genellikle kamçı travması (yaralanması), bir iyileşme döneminin ve bunun birkaç gün sonrasında da ağrının tekrar takip ettiği geçici bir ağrı ve sertlik olarak kendini gösterir. Ağrı giderek artabilir; bazen başın arka tarafında, göğüs kaslarında ve bir ya da her iki omuz ya da üst kolda da hissedilebilir.  Boynunuz hassaslaşabilir ve şişebilir;  yanlara çevirdiğinizde acıyabilir. Şiddetli bir kırbaç hareketine benzeyen bu hareket, servikal (boyun) omurilikteki diskleri sıkıp dışarı doğru çıkmalarına ve bir sinire baskı yapmalarına neden olarak şiddetli ağrıya yol açabilir. Omurgadaki , omurlar da kırılabilir ya da ağrılı bir şekilde yerlerinden oynayabilir.

TEDAVİ SEÇENEKLERİ
En hafif kamçı travmalar (yaralanmalan), birkaç günlük bir dinlenmeden sonra iyileşir.  Ağn için aspirin ya da başka bir ağrı kesici alınız. Boynunuz sürekli olarak acırsa; başınızı çevirdiğinizde kas spazmları oluşursa ya da bu spazmlar omuz ve üst kolunuza da yayılırsa, doktorunuzla iletişime geçiniz. Kas gevşetici ilaçlar ve yumuşak bir boyunluk reçete edilebilir. Boyunluk kaslarınızın ağırlığını alarak dinlenmelerine müsaade eder.

Spor yapmaktan, ağır alışveriş torbaları taşımaktan ve iyileşmeyi engelleyecek fiziksel olarak zorlu diğer hareketlerden kaçınınız. Kasların iyileşmesi 2 ila 3 hafta; yırtılan ligamentlerin iyileşmesi ise daha uzun bir zaman alır.

İyileşme başlar başlamaz doktorunuz, hareket açıklığı giderek artan egzersizler önerebilir. Bu hareketler başlangıçta acı verebilir. İncinen kaslar gerilir ve zamanla kısalıp esnemeye karşı daha dirençli bir hal alır. Bu nedenden ötürü, egzersizleri doktorunuzun önerdiği kadar sık yapmanız çok önemlidir. Ciddi kırıklar ya da incinmeler için acil cerrahi müdahale gerekebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ