Kan Basıncı Testi

Ev tansiyon aletleri, kendi başınıza ya da bir aile üyesinin yardımıyla kan basıncınızı ölçmenizi mümkün kılar. Çoğu eczanede manuel ve dijital tansiyon aletleri satılmaktadır. Her iki çeşitte de, yardım almadan kolayca kolunuza geçirebileceğiniz özel tasarlanmış kolluklar bulunur.

Bazı dijital modellerdeki kol­luklar otomatik olarak şişer, diğer­lerinin bir el pompasıyla şişirilmesi gerekir. El pompasıyla şişirilen kolluklar biraz daha doğru sonuç verirler, ancak tansiyon göstergesini okurken, bir steteskop vasıtasıyla kalp atışlarını dinlemeniz gerekir.

Manuel aletin stetskop ile bir­likte satıldığını göz önünde bulun­durarak, dijital ve manuel aletlerin fiyatları karşılaştırılabilir, ancak fiyatlar çok değişkenlik göstermek­tedir. Parmak aletleri de mevcuttur, ancak kolunuzu kavrayan kolluk­lar kadar doğru sonuç vermezler.

Tansiyon aletini, kullanmadan önce doktorunuzun muyenehanesine götürün ve doktorunuzun ölçüm aletinin verdiği sonuçlarla sizin ölçüm aletinizinkileri karşılaş­tırın. Sonuçlar çok yakın olmalıdır.

Kan basıncı doğal olarak, fa­aliyetlerinize ve içinde bulunulan zaman dilimine göre değişkenlik gösterir. Elde ettiğiniz tek bir so­nucun yüksek olması sizi endişe­lendirmesin; önemli olan, birçok ölçümde elde edilen ortalama değerdir. Tansiyonunuzu rahat bir pozisyondayken ölçün. Kan basın­cınız, konuşurken 10 derece fazla çıkabilir ve aynı zamanda, egzersiz yaptıktan veya sigara içtikten son­ra da yüksek olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ