Kan Şekeri Testi

Kanınızdaki glükoz düzeylerini evde izlemeniz, diyabetinizi  kontrol altında tutma ye­terliliğinizi güçlendirir. Uygun tali­matlarla, glükoz düzeyleri kolayca izlenebilir. Test bandının üzerine, tek bir damla kan damlatarak kan şekerinizin kontrol altında olup ol­madığını görebilirsiniz. Eğer değil­se, doktorunuzla birlikte belirlemiş olduğunuz diyet, egzersiz ve ilaç programını uygulayabilirsiniz.

Bir kan şekeri ölçme aleti almadan önce, öneride bulunması için doktorunuza ya da diyabet eğitmeninize danışın. Size, ayrıca, görme ve duyma bozuklukları, titreme nöbetleri veya el beceri­sinde bozulmalar olan kişiler için tasarlanmış olan özel ölçüm aletle­ri hakkında da bilgi verebilirler.

Tedavinize ilişkin kararlar, ev testlerinin sonuçlarına göre alına­cağından, glükoz ölçüm aletinizin doğru ölçüm yapması çok önemli­dir. Ölçüm aletinizle elde ettiğiniz sonuçları belli aralıklarla doktoru­nuzun ölçümleriyle karşılaştırın. Uygun test tekniğine henüz alışmadıysanız, bantların tarihi geçmişse, ölçüm aleti kirliyse veya aşırı sıcak bir yerde muhafaza edildiyse, yan­lış değerler elde edilebilir.

Doktorunuzla birlikte, kan şe­keri ölçümleriniz için belli bir za­man çizelgesi hazırlayın. Eğer kan şekeri düzeyiniz dalgalanmalar kaydediyorsa veya ilaç dozunuz ayarlanmışsa ya da iyi hissetmi­yorsanız, kan şekeri düzeylerinizi, ölçümleriniz sabitken olduğundan daha sık ölçmeniz gerekecektir.

Kan şekeri değerlerinizin yazılı bir kaydını tutmanız ve doktora giderken yanınızda bulundurmanız çok önemlidir. Diyabet hastalığı olmayan kişilerin, evde kan şekeri ölçümü yapmalarına gerek yoktur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ