Kan Tahlilleri

Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu besleyici maddeler (oksijen ve gıdalardan alınan besin madde­leri gibi) ve karaciğer, akciğerler veya böbreklerden çıkan atıklar kanınızda taşınır. Kanınız, ayrıca, aldığınız ilaçları da, vücutta ihtiyaç duyulan bölgelere taşır. Kan, farklı türlerdeki bir takım kan hücrelerinden ve plazma adı verilen tuz-su karışımı bir sıvıdan oluşur.

ALANİN AMİNOTRANSFERAZ (ALT)

ALT, başlıca karaciğer dokusunda doğal olarak bulunan bir enzimdir. Karaciğer hasarı söz konusuysa, kana ALT yayılır. Kanda yüksek düzeyde ALT’ye rastlanması, akut karaciğer hasarına işaret edebilir.

ALBÜMİN

Albümin, karaciğer tarafından yapılan ve vücudun normal işleyişi için gerekli olan bir proteindir. Kandaki albümin düzeyleri, dokto­runuzun karaciğer ve böbrek rahatsızlıklarını teşhis etmesine yardımcı olur. Geçici ya da sürekli, ciddi bir rahatsızlık söz konusu olduğunda, albümin seviyeleri genellikle düşük olur.

ALKOL

Kandaki alkol seviyesini ölçerek, hukuki bir süreç bağlamında, bir kişinin içkili olup olmadığı belir­lenebilir.

ALKALİN FOSFAT

Alkalin fosfat, hem karaciğerde hem de kemiklerde bulunan bir enzimdir. Karaciğer bir hastalıktan etkilendiğinde, alkalin fosfat, kan dolaşımına karışır. Yüksek düzey­lerde ölçülmesi, karaciğer kanse­rine, iltihaplanmaya, hepatite, safra kesesi taşlarına ve kemik hasta­lıklarına işaret edebilir, Bu test, genellikle karaciğer fonksiyon testleri dahilinde yapılır.

ALFA FETOPROTEİN (AFP)

AFP, fetus (cenin) tarafından üretilen bir proteindir. Hamile bir kadında yüksek AFP düzeylerine rastlanması, fetusta, spina bifida ve anensefali (beynin ve/veya omuriliğin olmaması durumu) gibi doğum kusurları olduğuna işaret edebilir.

AMİLAZ

Amilaz, pankreas tarafından üretilen bir proteindir. Nişasta moleküllerinin sindirilmesine yardımcı olur. Kanda yüksek seviyede amilaz bulunması, pankreatit gibi pankreas hastalıklarına işaret edebilir. Bu test genellikle, pankreas hastalığı tanısı için kullanılan diğer bir test olan lipaz testi ile birlikte yapılır.

ANTİNÖTROFİL SİTOPLAZMİK ANTİKOR (ANCA)

ANCA’lar, çeşitli otoimmun hasta­lıkların ürettiği antikorlardır ve bu hastalıkların teşhisinde yardımcı olurlar. İki tür ANCA vardır. cANCA antikorları, Wegener granülomatozis adındaki nadir görülen bir hastalığa, yüksek oranda özgüllük gösterirler. pANCA antikorları, nefrit (böbrek iltihabı) ve kolit (kalın bağırsak iltihabı) gibi hasta­lıklarda görülürler.

ANTİNÜKLEER ANTİKOR (ANA)

ANA’lar, bağışıklık sistemi, kendi hücrelerinin bazılarının çekirdek­lerini yanlışlıkla yabancı olarak tanımladığında vücut tarafından üretilirler. ANA’lar, lupus ve romatoid artrit gibi otoimmun hastalıkları olan kişilerin kanında bulunur. Bir ultraviyole mikroskop vasıtasıyla kan numunesine bakılarak tespit edilir.

ARTER KAN GAZI (AKG)

Bu test ile, kandaki oksijen ve karbon dioksit gazlarının seviye­lerinin yanı sıra, atardamarlardaki asit düzeyi de ölçülebilir. Akciğerler, kalp ve böbreklere ilişkin çeşitli sorunları tanımla­mada bu testten faydalanılabilir.

ASPARTAT AMİNOTRANSFERAZ (AST)

AST, başlıca karaciğer ve kalp dokusunda doğal olarak bulunan bir enzimdir. Karaciğerde veya kalpte bir hasar söz konusuysa, AST kana yayılarak kandaki düzeyi normalin üstüne çeker.

BETA İNSAN KORYONİK GONADOT-ROPİN(BETA HUMAN CHORİONİC GONADOTROPİN -BETA HCG)

Beta hCG, döllenmiş bir yumurta rahime yerleştiğinde üretilen bir hormondur. Vücudu, her ikisi de hamileliğin seyrinde yardımcı olan, estrojen ve progesteron hormonları salgılaması için harekete geçirir. Beta hCG, hamile bir kadının kanında ve idrarında tespit edilebilir. Hamilelik de bu şekilde doğrulanır. Kan tahlili biraz daha doğru sonuçlar verir, ancak idrar tahlilleri daha sık yapılır, çünkü numune almak daha kolaydır.

BİLİRUBİN

Bilirubin, karaciğer akyuvarlardaki hemoglobini metabolize ettiğinde ortaya çıkan turuncu renkli pigmenttir. Bilirubin karaci­ğerde toplanır, tuvalete çıkarken vücuttan atılır ve feçese rengini verir. Karaciğer hastalığı, bilirubinin anormal derecede birikme­sine yol açtığında, sarılığa (cildin ve göz beyazlarının sararması) sebebiyet verir. Bilirubin testi ile, karaciğer hastalıkları, safra kanalı tıkanıklığı ve bazı anemi türleri teşhis edilebilir.

KAN ÜRE NİTROJEN (BLOOD UREA NİTROGEN -BUN)

Üre nitrojen, kan böbreklerden geçerken genellikle kandan temizlenen atık bir maddedir. Kandaki anormal BUN seviye­leri, böbreklerin düzgün işleme­diğinin göstergesi olabilir. Ayrıca, vücudun ne derece susuz olduğunu da gösterebilir.

KALSİYUM

Kalsiyum, doğal olarak oluşan, kemiklerde depolanan bir mineraldir. Kalp atışı ve sinirler arası sinyallerin iletimi de dahil olmak üzere, birçok vücut işlevinde rol oynar. Kanda anormal kalsiyum düzeylerine rastlanması, böbrek hastalıklarının, D vitamini eksikliğinin, paratiroid bezi bozuk­luklarının veya kemik kanserinin habercisi olabilir.

KARBAMAZEPİN

Karbamazepin, nöbet hastalıklarının ve bipolar bozukluğun (çift kutuplu rahatsızlık) tedavisinde kullanılan antikonvülzan bir ilaçtır. Zehirlenmenin önüne geçmek için, kandaki yoğunluğunun yakından takip edilmesi gerekir.

KARSİNOEMBRİYOJENİK ANTİJEN (CARCİNOEMBRYONİC ANTİGEN -CEA)

Sindirim sistemi kanserlerinde CEA protein seviyeleri yüksektir ve kanser tedavisi süresince izlenir, yüksek CEA düzeylerine, hepatit hastalarında ve çok fazla sigara içen kişilerde de rastlanabilir.

KOMPLEMAN

Kompleman, vücudun yabancı maddeleri ve mikroorganizmaları yok etmesine yardımcı olan bir grup kan proteinine verilen addır. Bazı etkin iltihabı hastalıklarda (lupus gibi), kompleman düzeyleri düşüktür; diğerlerinde ise yüksektir.

TAM KAN SAYIMI (COMPLETE BLOOD CELLCOUNT-CBC)

Tam kan sayımı, en yaygın laboratuvar testlerinden biridir. Akyuvarlar, farklı alyuvar türleri ve trombositler gibi, bazı kan bileşen­lerinin sayılarını hesaplar. Aynı zamanda, alyuvarların ebatlarını da ölçer. Anormal bulgular, anemiye, enfeksiyona ve diğer sağlık sorun­larına işaret edebilir.

KORTİZOL

Kortizol, böbrek üstü bezle­rinin salgıladığı bir hormondur. Bağışıklık sistemini düzenlemeye yardımcı olur. Anormal düzeylerde bulunması, Cushing sendromu veya Addison hastalığı gibi hormonal sorunlara işaret edebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ