Kanama Anemileri ve Tedavi Yöntemi

KANAMA ANEMİLERİ

Vucutta ani olarak, total kanın % 20 si demek olan 1 litre kanın kavbedilmesiyle ortaya ortaya anemiye akut kanama anemisi denmektedir.Yeterince artmış eritropoezle telâfi edilemeyen kronik kanamalarda da bir anemi meydana gelir, buna kronik kanama anemisi denir.

Kanamalar vücut içine veya dışına olabilir. Kronik kanamalar ise çoğu kez okkült kanamalardır. Birdenbire olan 2 litreden fazla kanamalarda hayatî tehlike vardır. Akut kanamalarda periferik kan tablosu değerlendirmeleri hemen değil, ancak 24-48 saat sonra yapılmalıdır, zira kan volümünü sabit tutmak için doku suyu damarlara girerek hemodilüsyon oluşturmuştur. Böylece ilk saatlerde bakılan değerler, olduğundan daha düşük çıkar. Onu izleyen hemokonsantrasyon döneminde ise yine ayni nedenle değerler beklenenden daha yüksek çıkar. En doğru kan değerleri akut kanamadan 72 saat sonraki değerlerdir.

99999999

Klinik tablo: Akut kanamayı izleyen dakikalarda birdenbire halsizlik, ter boşanması, taşikardi, takipne ve hipotansiyon, meydana gelir. Kronik kanamalarda  ise genel anemi semptomları saptanır.

Etioloji: Kanamalar genellikle hemoptizi, hematemez, melena, ürogenital kanamalar, hemorajik diyateze bağlı Iokal voya diftüz hemorajiler şeklinde ortaya çıkar.

Tedavi

Akut kanamanın durdurulması: Önce kanamayı durdurmaya çalışmalıdır. Vücut dışına olan kanamalarda bandaj, ekstremiteyi yukarı kaldırma gibi önlemlere başvurulur. Dış gebelik gibi en ağır kanama vak’alannda, mümkün olan sür’atle ameliyat yapılmalıdır. Üst gastro-intestinal sistem kanamalarında yatak istirahati, taze kan transfüzyonları ve asit salgılanmasını durdurucu ilâçlar (Tagamet, Ulcuran ampul i.v.) verilmesi başta gelen önlemlerdir.

Transfüzyonlar: Kan verilmesiyle hem dolaşan kan volümü, hem de kanın oksijen taşıma kapasitesi artırılmış olur. Derhal kan bulunmadığı takdirde veya kan gelinceye kadar hastaya plâzma, plazma genişleticileri (Macrodex, PVP, Periston) veya izotonik NaCl solüsyonu ile dekstroz solüsyonu takılır. Hastanın başı alçakta, bacakları yukarıda tutulmaya çalışılır, yastıksız yatırılır.
hafif dispne, göğüs ağrısı olabilir. Damar içi zerklerde ise şok, aşırı kusmalar, terleme, sırt ve göğüs ağrıları olabilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ