KARA ARDIÇ YAPRAĞI

(Herba Sabinae): J. sabina L. (Kara ardıç) türünün kurutulmuş yapraklı dallarıdır. Bu tür 1-4 m yükseklikte, kışın yapraklarını dökmeyen, bir ağaççıktır. Yapraklar pul biçiminde, açık yeşil renkli, dal üzerine yatık. Meyva küre biçiminde, 4-5 mm çapında, etli, olgunlukta mavimsi siyah renklidir. Bitki hoş olmayan bir kokuya sahiptir. Anadoluda Karadeniz bölgesi dağlarında yetişmektedir.

Bir uçucu yağ (% 1-5), reçineli bileşikler ve tanen taşımaktadır. Uçucu yağ içinde bilhassa sabinol bulunur.

Eskiden adet söktürücü, çocuk düşürücü ve idrar arttırıcı olarak dahilen kullanılırdı. Toz edilmiş dros eünde 0.3 – 0.6 ar arasında alınabilir. Bunun üstündeki miktarlar tehlikelidir.

Toksikolojik etki: Hayvanlar tarafından yenilmez. Drog ve uçucu yağı adet söktürücü ve çocuk düşürücü olarak kullanıldığı için zehirlenmeler bu tür kullanışlar sonucu meydana germektedir. Zehirlenmeler genellikle ölüm ile sonuçlanır. Özel bir panzehiri bulunmamaktadır.

Anadolu dağlarında (Orta ve Batı) oldukça yay-gm olan J.foetidissima Willd. (Kokar ardıç, Yağ ar-

1  – Baytop, A. ve ark.: Juniperus nana Willd. meyvası üzerinde farmakognosük araştırmalar – İstanbul Üniv. Tıp Fak. Mecm.

23: 113(1960).

2 – Tanker, N.: Majör components of Juniperus communis var. nana – K. H. C. Başer ve N. Güler (eds.); Essential oiıs 17,

İstanbul (1993).

3 – Pamay, N.: Türkiyede Ardıç (Juniperus L.) türleri ve yayılışları – İstanbul Üniv. Orman Fak. Derg. seri A, 5: 91 (1955).

4 – Zafir, M.: Huile de cade hakkında – Farmakolog 16: 132 (1946).


dıcı) türü de yukarıdaki türe benzer tıbbi ve toksikolojik özelliklere sahiptir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ