Çocuklarda Karışık beslenme

Karışık beslenme, anne sütü alan bebeğe ek olarak başka sütlerin veya sütlü besinlerin de verilmesidir. Gelişmekte olan ülkelerin pekço ğunda ve ülkemizde, karışık beslenme çoğu kez gerçek bir indikasyon olmadan uygulanan yay­gın ve zararlı bir gelenektir. İlâve besin verilme­si, genellikle çocuğun fazla ağlaması, zayıf olu­şu, ailenin çocuğunu daha şişman görme isteği gibi nedenler ile açıklanır. Birçok aile, karışık beslenmenin her çocuğa uygulanması gerekli bir kural olduğuna inanır ve ilk 1 2 ay doğal bes­lenme uygulandıktan sonra çocuğun diyetine günde bir veya birkaç öğün sulandırılmış inek sütü, yalnız su ile veya sulandırılmış sütle hazır­lanmış muhallebi, bazen de formül sütleri ilâve edilir. Bilinçsizce yapılan bu tür uygulamalar hem anne sütünün azalmasına yol açarak doğal beslenmeyi bozar, hem de çocukta sindirim bo­zukluklarına ve besinler temiz olarak hazırlan­mazsa barsak infeksiyonlarma neden olur.

Karışık beslenme için başlıca indikasyon an­ne sütü ile beslenen ve herhangi bir sağlık so­runu olmayan bir bebekte tartı artmasında du­raklama ve bu durumun alman tüm önlemlere karşın düzelmemesidir. Bu durum ancak haf­talık veya daha sık aralıklarla yapılan tartı öl­çümleri ile saptanabilir. Geçici hipogalaksi sık rastlanan bir durum olduğundan, karışık bes­lenme indikasyonunu koymak için bebek 1 2 haf­ta izlenmelidir. Bunun dışında, çalışan annelerin çocuklarında bazen karışık beslenmeye geçmek zorunlu olabilir.

Özellikle ilk aylarda anne sütüne ek olarak ya da anne sütü yerine verilecek besinlerin mikropsuz olmaları dışında 1) sağ­lıklı bebeğin besin gereksinimlerini karşılaya­bilecek, 2) metabolik bir yüklemeye ve biyokim­yasal bir bozukluğa yol açmayacak nitelikte ol­maları gerekir. Sütçocuğu beslenmesinde kulla­nılacak endüstriyel sütlerin bileşimleri yönün­den uluslararası bebek sütleri kodeksi ve bes­lenme komiteleri tarafından bazı kurallar geliş­tirilmiştir. Buna göre bu besinlerde :

1)       Vvhey/kazein oranı anne sütündekine benzer olmalı, bunu sağlamak için protein konsan­trasyonu en az 1.5 g/100 mi olmalıdır.

2)       Yağlardan sağlanacak kalori toplam kalori­nin en az % 30 u, en fazla % 54 ü olmalıdır. Besin en az 300 mg/100 kcal linoleik asit içermelidir.

3)       Ca/p oranı 1.0 den az, 2.0 den fazla olmama­lıdır.

4)       Total elektrolit (na,k,cl) konsantrasyonu 50 meq/l den az olmalıdır.

5)       B6 içeriği en az 35 mcg/100 kcal (veya 15 mcg/g protein) olmalıdır.

6)       Alfa tokoferol (mg)/doymamış yağ asitleri (g)  oranı 0.4 den az olmamalıdır.

Demir ferro tuzları şeklinde ve en az 1 mg/ 100 kcal (veya 0.7 mg/100 mi) konsantrasyon­da olmalıdır

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ