Kaslar

Birbirine bağlı olan kemikler, kas hareketleri kontrol edilemeseydi düşerlerdi. Vücudunuzda 600’den fazla kas bulunur. Çoğu kas, tendonlarla kemiklere bağlıdır ve ligamentler de kemikleri birbirine bağlar. Bu da stabilite sağlar. Tendonlar ve ligamentler bağ dokudan oluşurlar. Bağ dokuların ana yapısal proteinleri, (sıkılığını sağlayan) kolajen ve (elastikiyetini sağlayan) elastindir.

kaslar

Kaslar hemen hemen her zaman gruplar halinde çalışırlar. İleriye doğru bir adım atmak için 40 kasın koordineli bir şekilde çalışması gerekir. Gözlerinizi kontrol eden kaslar neredeyse sürekli olarak yaklaşık olarak günde 50 mil- hareket ederler. Beyniniz omurilikten, gelen sinyali kaslara ileten, sinirlere emirler göndererek kasların hareketini yönetir.

Kasların içinde, gelen sinyali tekrar omuriliğe ve beyne göndererek kasların gevşeyip kasılması ile ilgili haberleşmeyi sağlayan özel sinir uçları bulunur. Bu özel sinirler, karanlıkta dengenizi kaybetmeden yürüyebilme becerinizde ya da her bir basamağı hesaplamadan merdiven çıkabilme kabiliyetinizde rol oynarlar. Vücutta, hareket etmenize olanak sağlayan istemli kasların yanı sıra belirli herhangi bir emir olmadan çalışan istemsiz kaslar da bulunur. Örneğin kalp, istemsiz olarak çalışarak ömrünüz boyunca bir emir olmadan kan pompalayan istemsiz bir kastır. Midenizde ve bağırsaklarınızda da yiyeceklerin hazmedilmesine yardımcı olmak için istemsiz olarak çalışan kaslar mevcuttur. Peristalsi (sağınım) olarak adlandırılan bir kas hareketi, dalgalı bir ritimde hareket ederek atıkları vücudunuzdan dışarı atar.

Vücudunuzdaki kaslar, kemikler ve eklemler; günlük hayattaki fiziksel streslere ek olarak yaralanmaya, hastalığa ve nadir durumlarda da enfeksiyona karşı hassastırlar. En sık görülen hastalıklar bu bölümde tartışılmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ