KAŞU

(Catechu, Gummi Catechu)

Ticarette “Kaşu” ismi altmda muhtelif bitkilerden elde edilen, tanence zengin hulâsalar bulunmaktadır. Bunlar aynı şekilde elde edilen ve tanen yönünden zengin olan “Kino” hulâsalarından tük-rüğü kırmızıya boyamamalan ile kolayca ayırt edilebilir. Başlıca kaşu cinsleri şunlardır:

•’ SARI KAŞU (Gambir, Gambir-Catechu): Uricana gambir (Hunter) Roxb. (Rubiaceae) türünün yaprak ve tomurcuklarından, su ile tüketme yöntemiyle elde edilen bir hulâsadır. Drogu veren bitki Doğu Hint adalarında yetişir ve yetiştirilir.

Drog 3-4 cm çapında, küp biçiminde, dış yüzü koyu esmer, iç kısmı tarçın renkli, hafif, kokusuz ve kuvvetli buruk lezzetli parçalardan ibarettir.

Kateşik tanen (% 60) civarında taşımaktadır.

Dahilen kabız, antiseptik ve kan kesici olarak kullanılır. 0.5-1 gr’lık miktarlarda, hap halinde, günde 2-3 defa alınır. Boğaz ve diş hastalıklarında 5 gr kaşunun 100 gr suda çözündürülmesi ile elde edilen karışım ile, günde birkaç defa gargara yapılır. Zararsız ve etkili bir drogdur. Deri, boya ve balık ağlarının hazırlanmasında kullanılan önemli bir maddedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ