Katarakt

Katarakt, normalde şeffaf bir nitelikte olan göz merceğinin, görmeyi bulanıklaştıran bir hal almasıdır.

Katarakt ilerlediği zaman, mercek, kirli bir pencere camına benzer. Merceğin, ışığın retinaya ulaşmasını engelleyecek hale gelmesi ya da ışık ışınlarının şeklini bozacak hal alması yıllar sürer, her iki durum da görme kaybına yol açar.

Çok kişinin inandığının aksine katarakt, bir kanser sonucu veya gözlerin aşırı kullanılma­sından oluşmaz; bir gözden bir değerine sıçramaz (her iki gözde de olabilmesine rağmen). Yaşlan­mayla beraber, mercek esnekliğini kaybeder, şeffaflığı azalır ve kalın­laşır. Merceğin içindeki lifler sıkışır ve mercek daha sert hale gelir. Buna ek olarak, mercekteki protein parçacıkları bir araya toplanıp kümelenirler. Mercekteki değişim, yumurta akının piştikten sonra, şeffafken matlaşmasına benzer.

Kataraktın sebepleri, yaşlan­maya bağlı değişimlere ilaveten, kalıtımsal olmasıdır. Göz yaralan­maları, bazı ilaçlar (özellikle kotikosteroidler), ve şeker hastalığı gibi sağlık sorunları da katarakta neden olabilir. Alkol, sigara ve uzun süre güneşe maruz kalmak, büyük risklere yol açar.

katarakt3

Semptomlar

Katarakt ağrı yapmaz ve yavaş ilerler. Görme, zamanla, genel­likle bulanıklaşır, loşlaşır. Güneş ve ışıktan gelen parlaklık rahatsız edici hal alır. Görüntü­lerde şekil bozukluğu oluşur. İlk dönemlerde, miyobunuz ilerler zira yoğunlaşan mercek daha büyük bir kırılma yaparak ışığın retinanın önünde odaklanma­sına sebep olur. Gece görüşü kötüleşir ve renkler daha az canlı olur.

Kataraktın çoğunlukla yavaş ilerlemesinden ötürü, birçok kişi, kontakt lenslerini ya da gözlük­lerini değiştirme arayışına sebep olan net görme bozukluklarını yaşayıncaya kadar, kötü birşeylerin olduğunu anlayamaz.

Tedavi Seçenekleri

Yegâne kesin tedavi, bulanık görüntüye neden olan merceğin alınması ve yerine plastik mercek nakledilmesidir.Bununla beraber, katarakt teşhisinin konması, hemen ameliyat olacağınız anlamına gelmez.

Eğer bir ameliyat kararıyla karşı-karşıya iseniz, göz doktorunuzla görüşün ve ameliyatın faydalarını ve risklerini anlatma­sını isteyin. Kararınızı verirken, görme kaybı derecenizi ve işlem yeterliliğinizi göz önünde bulun­durun. Görme bozukluğunuz günlük faaliyetlerinizi engelliyorsa, -araba kullanamamak, merdiven­leri çıkamamak gibi- ameliyat kararı alın. Her iki gözünüzde de katarakt varsa, daha yoğun olan katarakt önce alınır. İlk gözdeki görme düzelene kadar, ikinci göz ameliyat edilmez.

Görmeniz ciddi bir şekilde bozulmamış olsa bile, eğer başka göz vakalarınız da varsa  diyabetik retinopati, retina delik­leri, ya da retina yırtılmaları gibi -doktorunuz, kataraktınızın alınma­sını tavsiye edebilir. Katarakt, bu rahatsızlıkların tedavi edilmesine engel olur. Mercek nakli geçiren hemen hemen herkes, öncesine oranla çok daha iyi bir görüşe sahip olur. Ancak bazı kişiler,  keskin bir şekilde görebilmek için gözlüğe ihtiyaç duyarlar.

Görmeniz hafif bulanıksa, gözlü­ğünüzde ufak bir ayarlama yapmak ve daha güçlü bir aydınlatma yeterli olacaktır. Merceği büyüten ilaçlar da bazı insanlara iyi gelir.

Kataraktı aldırmak için daha da “olgunlaşmasını” (tamamen mat olması) beklemek gereksizdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ