Kataraktın Alınması Ve Yerine Mercek Konulması

Katarakt ameliyatı en güvenli ameliyatlardan biri olarak kabul edilir ve çok sık yapılır. Birleşik Devletlerde, her sene bir milyondan fazla katarakt ameliyatı yapılır; görme düzel­mesi başarısı % 98’dir, göze başka bir zarar da vermez. Ameliyat, lokal anesteziyle yapılır ve hastanede yatmayı gerektirmez.

Katarakt ameliyatı olanların %98’inden fazlası intraoküler (göz içi) denilen bir mercek taşırlar, bu gözün doğal merceği yerine nakledilen mercektir. Ameliyattan önce, nakledilen merceğin gücünü hesaplayabilmek için, göz doktorunuz, korneanızın kavisini ve gözünüzün uzunluğunu ölçer.

Genellikle ameliyat, bir saatten az sürer. Ameliyat ekibininin farkında olmanıza rağmen hiçbir acı hissetmezsiniz ve ayrıca gözünüzün açık mı yoksa kapalı mı olduğunu söyleyebilecek durumda dahi olamazsınız.

Kataraktın Alınması

Cerrah, çok büyüten bir mikroskop yardımıyla gözünüze bir kesi yapar. Ameliyat için birçok yöntem vardır. Kapsül dışı katarakt ameliyatında, kornea sınırının çevresinde göz akında, yarım daire şeklinde bir kesi (1/3 ile 1/1 inç uzunlu­ğunda) yapılır. Merceğin arka kapsülüne dokunmadan, katarakt alınır; bu, mercek nakline destek sağlar ve retinada oluşabilecek komplikasyon riskini azaltır. Kesi, kendi kendine yok olan birçok ince dikişle kapatılır. Bu ameliyat, korneada astigmat oluşmasına ya da mevcut astigmatın ilerlemesine yol açabilir.

Fakoemülsifikasyon adı verilen yeni bir teknikle, kataraktı ayırmak için yüksek frekanslı ultrason dalgaları kullanılır, böylece katarakt ince bir enjektör tüpüne vakumlanır. Bu işlem sayesinde kesi ölçüsü kaydadeğer bir ölçüde düşer (1/8 ince kadar), ayrıca dikişe gerek kalmaz.

Merceğin Konulması

Mercek alındığı zaman, göz ileri derecede hipermetroplaşır ve odaklanma yeteneğini kaybeder. Plastik bir mercek, sürekli kalacak şekilde, göze yerleştirilir. Ayrı bir bakım gerektirmez ve genellikle düzgün görme sağlar. Çok sıklıkla, mercek irisin arkasına yerleştirilir; buraya posteryör (arka) mercek odası denir. Minik plastik ilmikler, nakledilen parçayı yerinde tutar.

Fakoemülsifikasyon yönteminde, silikon ya da akrilikten yapılan katlanabilir bir mercek, bozuk mercek çekilip alındıktan sonra, minik kesitin içine konulur; yeni mercek, kendi kendine açılır. Fakoemülsifikasyon sonrasında konvansiyonel bir mercek kullanılırsa, cerrah, nakledilecek maddeyi koyabilmek için, kesiti genişletmek zorundadır.

Ameliyattan Sonra

Cerrah, ameliyattan sonra, evinize gitmeden önce, gözünüze bir bandaj ve koruyucu koyar. En yeni cerrahi yöntemiyle, çok küçük kesiler yapılır ve dikiş kullanılmaz ve görme birkaç gün içinde düzelir; büyük kesiler ve dikiş­lerle ise görme birkaç hafta sonra düzelir. Çok kişi, birkaç gün içinde normal faaliyetlerini geri döner, ancak yine de doktorunuzdan size yol göstermesini isteyiniz.

Gözünüzü ovmamak ve başınızı sarsmamak çok önemlidir. Ameliyattan sonraki birkaç saat boyunca kaşıntı, yapışkan gözler, ışığa hassasiyet normaldir ancak ciddi sancılar, ve görmede oluşacak ani bozukluk normal değildir. Bunlar olursa, derhal doktorunuzu arayınız.

Ufak rahat­sızlıklar, 4-6 saatte bir alınacak aspirin içermeyen (aspirin kanamaya sebep olabilir) ilaçlarla giderilebilir. Birkaç hafta boyunca, antibiyotik ve ağrı kesici göz damla­larına ya da merhemlere ihtiyaç duyabilirsiniz. Göz kapak­larınızı, streil suyla temizleyerek, kabuk tutmuş atıkları alınız, güneş ışığından kaçınınız ve geceleri ameliyat olan gözünüze koruyucu metal bir muhafaza koyunuz.

Bir mercek, katarakt oluşturduğu zaman, şeffaflığını kaybeder ve bulutsu bir hal alır. Fakoemülsifikasyon yönteminde, kataraktı ayırmak için ultrason kulla­nılır ve ince bir tübün içine alınır. Posteryör (arka) kapsül yapay merceğe destek verir. Nakledilen mercek,  mercek kapsülünün arka duvarı tarafından ve yaya benzeyen iki dal tarafından desteklenir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ