Katı ve Sıvı Yağlar

Katı ve sıvı yağlar yoğun enerji içerir, yani porsiyon başına çok fazla kalori düşer. Yağlar, bir çorba kaşığında 135 kalori içermek sure­tiyle, diğer tüm yiyeceklerden daha kalorilidirler. (Bir çorba kaşığı karbonhidrat veya proteinde aşağı yukarı 6 kalori vardır.)

Kolesterol ve doymuş yağ bakımından zengin yiyecekleri az miktarlarda tüketmek gerekir. Yiyeceklerin üzerindeki besin değerleri tabloları  bir porsiyonda ne kadar kolesterol ve doymuş yağ bulunduğunu göste­rir.

Yine tablo üzerinde bulunan toplam yağ oranından doymuş yağ oranını çıkardığınızda, yiyeceğin ne kadar çoklu doymamış ve tekli doymamış yağ içerdiğini tahmin edebilirsiniz.

Trans yağlar olarak da bilinen trans yağ asidi, gıda kimyagerleri tarafından 100 yıl önce, tereyağına ucuz bir alternatif olarak geliştirilmiştir. Günümüzde, kura­biye, kek ve cips gibi pek çok paketli ve hazır yiyecekte, lez­zeti artırmak ve tazeliği korumak amacıyla kullanılmaktadır. Doğal trans yağlar, aynı zamanda et ve süt ürünlerinde de küçük miktar­larda bulunurlar. Trans yağ, en kötü yağ türüdür (doymuş yağ­dan bile daha kötüdür) çünkü LDL (“kötü”) kolesterolü artırmak ve HDL (“iyi”) kolesterolü düşür­mek suretiyle, kalp hastalığı, kalp krizi, inme ve erken ölüm riskini artırır.

yag1

1 Ocak 2006 itibariyle, FDA (Food and Drug Administration -Gıda ve İlaç İdaresi), gıda üretici­lerinin tüm ürünlerin üzerindeki besin değerleri tablolarına trans yağ oranını eklemelerini zorunlu tutacak. O zamana kadar, ürü­nün ne kadar trans yağ içerdiğini tahmin etmek için, yine de besin değerleri tablosundan faydalana­bilirsiniz. Eğer içerik kısmının ön sıralarında “nebati yağ”, “kısmen hidrojene edilmiş” ya da “hidro­jene edilmiş sıvıyağ” gibi ifadeler var ise, o üründe çok fazla trans yağ var demektir ve çok az mik­tarda tüketilmesi gerekir.

Katı (paket) margarinde, bu sağlıksız yağ türü, yüksek yoğun­lukta bulunur. Ancak, yumuşak (tub/yayık) margarinde, başlıca, çoklu doymamış ve tekli doyma­mış yağlar vardır.

Bazı yağlar, omega-3 yağ asidi bakımından zengindir. Bu yağ asitleri, başlıca balıkta ve bezir yağında (keten tohumu yağında) bulunur. Bunların damar sertliği ve artrit (eklem iltihabı) gibi bazı iltihaplı hastalıklara karşı koruyucu etkisi olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ