Kaynatma Hazırlama

Kaynatarak hazırlanan kaynatmalar haşlamalardan çok daha güçlü olabilirler ve genellikle kompres, lavman ve şurup olarak kullanılmak için hazırlanırlar. Haşlamalar gibi kaynatmalar da buzdolabında saklanırsa en fazla 3 gün, buzdolabında saklanmazsa 1 veya 2 gün bekletilmelidir.

Oranlat ve Kaynatma Süresi

Kaynatmaya standart farmosötik yaklaşım 2 lt suya 25 gr bitkiyi 15 dakika kaynatma ve soğuyunca süzmedir; toplam hacmi 1 It’ye tamamlamak için sonradan su ilave edilir. Ben işleme biraz farklı yaklaşırım: Ben 25 gr bitkiyi 3 bardak suya koyarım ve sıvı yarıya inene kadar yavaş yavaş ve devamlı kaynatırım. (Eğer daha büyük miktarlarda kaynatmaya ihtiyaç varsa, su ve bitki miktarları arttırılabilir.) Kaynama paslanmaz çelik veya cam bir kapta olmalı, asla aliminyumda değil.

Kullanılan bitkiye bağlı olarak dozlar çorba kaşığından bardağa kadar değişir. Kompres olarak kullanmak için, steril bir bandajı kaynatmada basitçe ıslatır ve vücut üzerine yerleştirirsiniz. Şurup olarak, tatlandırmak için bal ilave edin.

Soğuk Algınlığı ve Grip için Kaynatma

*25 gr kuru adaçayı yaprağı
*3 bardak su
*Bal
*1 limonun suyu
*Çayen

1. Adaçayını 3 bardak su ile sıvı yarıya inene kadar ağır ateşte kaynatın. Soğumaya bırakın.
2. Sıvıyı süzün ve mümkün olan en fazla sıvıyı elde etmek için adaçayını sıkın.
3. Sıcak olana kadar yeniden ısıtın ve tatlandırmak için taze yabani çiçek balını ilave edin. Soğumaya bırakın; 1 limonun suyunu ve bir tutam çayen ilave edin.
4. Buzdolabında saklayın.

Kullanım: Boğaz veya üst solunum yolları enfeksiyonlarının başlangıcında soğuk olarak 1 çorba kaşığı ila sıcak olarak 1 bardak alın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ