KEÇİBOYNUZU TOHUMU

(Semen Ceratoni-ae): Keçiboynuzu meyvalarından elde edilen olgun tohumlardır. Kurutulmuş olgun meyvalardan % 10 civarında tohum elde edilebilmektedir. Keçiboynuzu tohumu genellikle yabani bitkilerin (Deli keçiboynuzu) meyvalarından elde edilir.

Bileşiminde karbonhidratlar (%60), azotlu bileşikler (% 14) ve sabit yağ bulunmaktadır.

Tohumların kaynar su ile tüketilmesi ve ayrılan sıvı kısmm suyunun uçurulması ile % 20 civarında bir zamk elde edilir. Keçiboynuzu zamkı denilen bu karışım bilhassa galakto-mannan yapısında bir karbonhidrat taşır. Beyaz renkli bir toz olup ılık suda kolaylıkla şişer.. –

Keçiboynuzu zamkı kozmetoloji, kâğıt ve kumaş, endüstrisinde, fiyatının ucuz olması nedeniyle, kitre zamkı yerine kıvam verici, süspansiyon yapıcı ve yapıştırıcı olarak geniş mikyasta kullanılmaktadır. :

Memleketimizde henüz keçiboynuzu zamkı elde edilmemektedir. Yalnız tohum dışsatımı yapılır.

Keçiboynuzu tohumu eskiden kuyumculukta ağırlık birimi olarak kullanılmıştır. Bugün elmas, zümrüt vs. gibi değerli taşların ölçülmesinde kullanılan “Kırat” tabiri, bu tohuma verilen isimden (Arapça Kırat, eski Yunanca Keration) gelmektedir. Ağırlığı miskalin dörtte biri olup, halen 0.2 gr olarak kabul edilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ