Kemikler

Vücudunuzda 206 kemik bulunur. Kemikler kritik önem taşıyan dört işlevi yerine getirirler. Öncelikle, iç organlarınızı koruyan güçlü bir bariyer sağlarlar. Örneğin; beyin jelatin kadar yumuşaktır. Beyin, beyinle birlikte yaklaşık 15 pound gelen, 26 kafatası kemiği tarafından korunur. Omurga kemikleri biraz esnekliğe izin verir fakat temelde sizi dik ve ayakta tutarlar; ağır başınızın göğsünüze düşmesini engellerler ve iç organlarınızın uygun biçimde durmasını sağlarlar.

iskelet_sekil03

İkinci olarak, kemikler size kuvvet verir. Bacak ve omurga kemikleriniz sürekli yer çekimine karşı ağırlığınızı desteklerler. Üçüncü olarak, bazı kemiklerinizin içinde bulunan kemik iliği, birçok farklı türde kan hücreleri üretirler.

Son olarak da kemikler onları birbirine bağlayan eklemler ve onlara bağlı olan, palanga bir »kas sistemiyle birlikte hareket etmemize olanak sağlarlar . Boyun ve kollarınızdaki kemikler, ellerinizi kullanmanızı sağlarki insanlar bunu diğer tüm hayvanlardan daha iyi yaparlar.

Kemiklerinizin sağlığı, sağlamlığı ve gelişimi bir dereceye kadar kalıtımsaldır. Örneğin, kemiklerin zayıflayıp kırılgan (gevrek) bir hal aldığı bir rahatsızlık olan osteoporoz (kemik erimesi) ailevi bir özellik gösterir. Yine de, kemiklerinizi güçlü tutmak için çok şey yapabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ