Kendi Kendini Muayene

Doktorunuzu arada sırada, ancak kendinizi (eğer banyonuzda bir ayna varsa) her gün görürsünüz. Bu sebeple, kendi kendinizi mua­yene etmeniz, oldukça akla yatkın görünüyor.

Bazı hekimler ve sağlık ku­rumları, kadınların da erkeklerin de düzenli olarak kendi vücutları üzerinde belli bazı muayeneler yapmalarını öneriyor. En sık öne­rilen üç muayene, meme, testis ve deri muayenesidir.

Kendi kendini muayene etme­nin önemi kanıtlanmış değildir. Ancak, kolaydır ve bir tümörü, başlangıç aşamasında tespit et­meye yarayabilir. Bazı doktorların kendi kendini muayene etmeyi önermeme sebebi, öneminin ka­nıtlanmamış olmasının yanısıra, gereksiz yere evhamlanmaya yol açabilecek olmasıdır. Hissedilen yumruların çoğunun kanserli ol­madıkları ortaya çıkar, ancak bun­dan emin olabilmeniz için birkaç hafta beklemeniz gerekebilir.

Kendi kendinizi muayene etmek isteyip istemediğinize ancak siz karar verebilirsiniz.

En yaygın Üç Kendini Muayene Yöntemi Şunlardır:

Meme muayeneleri, Ame­rikan Kanser Derneği (American Cancer Society) tarafından 20 yaş ve üzerindeki kadınlara önerilen yöntemdir. Amerikan Kanser Der­neği, her ay, özellikle de memele­rin hassas ya da yumrulu olmadığı adet sonrası dönemde, muayene edilmesini önermektedir.

Bu muayeneyi her ay yapmak, memelerinizin yapısını öğrenmeni­zi ve böylece herhangi anormal bir yumruyu veya şişliği farketmenizi sağlayacaktır. Herhangi bir anomali hissettiğiniz zaman, doktorunuzla görüşün.

Testis muayeneleri, pek çok doktor tarafından önerilir. Muayeneyi yapmak için, her ayın ilk günü gibi kolay hatırlanır bir gün seçin.

Deri muayeneleri, bir yakı­nınız tarafından yapıldığı zaman etkili olur (çünkü vücudunuzun her yerini yeterince iyi göremeyebilirsiniz).

Çoğu doktor, deri kanseri melanomu geliştirme riski yüksek olan kişilerin, düzenli olarak doktorda deri muayenesi yaptır­maları ve doktor randevu­ları arasında da, kendi kendile­rini muayene etmeleri gerektiği konusunda hemfikirdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ