KENEVIROTU

(La. Herba Cannabis İndicae, Al. İndischer Henf, Fr. Chanvre indien, İn. İndian hemp)

Cannabis sativa L. (Cannabinaceae) bitkisinin kurutulmuş çiçekli dal uçlarıdır. Bitki memleketimizde lif ve tohum elde etmek için ekilmektedir. 1 -3 m yüksekliğinde otsu ve dioik bir bitkidir (Resim: 11).

Dış görünüş: Yaprak, dal ve çiçek parçalarından ibarettir. Bazen bir miktar tohum da bulunur. Yapraklar 7-9 parçalı, parçalar dişli kenarlıdır. Çok Özel bir kokusu vardır. Lezzeti hafif acıdır.

Bileşim: Rezin ve az miktarda uçucu yağ taşır. Rezin içinde drogun etkili maddesi olan tetrahid rokannabinol ve türevleri bulunur. Bu bileşiğin miktarı yetiştirilen bitkinin ırkına, yetişme şartlarına ve iklime bağlı olarak büyük değişiklikler göstermektedir (1,2).

Etki ve kullanılış: Ağrı dindirici bir etkiye sahiptir. Afyon gibi kabız etkisi yoktur. Sindirim sistemi, baş ve romatizma ağrılarında kullanılmıştır. Alışkanlık yaptığı gerekçesiyle halen bu drogun tedavi alanında kullanılışı terkedilmiştir

(3,5).

Ağrı kesici ve keyif verici etkileri eski Mısırlılar döneminden beri bilinen bir bitkidir. Bilhassa Yakın ve Uzak Doğuda kullanılmış ve sonradan Avrupa ve Amerikaya yayılmıştır (3).

Kullanılış şekli: Toz, günde birkaç defa, 0.2-0.5

gr.

Diğer isimler: Kendir, Kınnapotu, Deligonca, Gönce.

Kendir gövdesinden elde edilen lifler ile kınnap,

urgan ve halat gibi malzeme yapılır. Kaba lifler ise “Kıtık” ismini alır. Kıtık yastık, semer, hamut gibi eşyanın yapımında dolgu malzemesi olarak kullanılmaktadır.

Memleketimizde, beyaz renkli ve dayanıklı olması nedeniyle, Tire urganları tanınmış ve şöhret kazanmıştır (4).

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ