Kepek ( Konak )

Kepek (Konak), çok yaygın ve zararsız bir sağlık sorunudur; kaşıntılı, kuru kafa derisi saçlar arasında ya da omuzlara dökülen ölü deri pulları üretir. Kepek (konak) sıklıkla seboreik dermatitten ) ve bazen de sedef hastalığından kaynaklanır. Buna ek olarak, çok soğuk ya da sıcak kuru hava da cildin diğer bölgeleri gibi kafa derisini de pullanmaya ve kaşın­tıya karşı daha hassaslaştırır.

952540_kepek

Kepek (Konak), sürekli kontrol gerektiren uzun süreli bir sağlık sorunudur. Kepeğe karşı etkili bir şampuan kullanmayı deneyiniz. Bu tür bir şampuanda aranması gereken aktif maddeler salisilik asit, selenyum, sülfür ve katranı içerir. Şampuanı her gün kulla­nınız ve saçlarınızı (sıcak değil) ılık suyla durulayınız. Duş alırken, şampuanı ıslak saçınıza uygula­yınız ve başınızın her bölgesine yediriniz. Saçınızı durulamadan önce en az 2 dakika bekleyiniz.

Kafa derinizin kuruma­sına neden olan uzun süreli fön makinası ya da elektrikli bigudi kullanımından kaçınınız. Eğer kepeğiniz (konağınız) devam ederse, pulsu tabakayı söktürmeye yardımcı olabilecek kortikosteroid içeren bir preparat önerebilecek olan doktorunuza danışınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ