Kıl Dönmesi

Kıl dönmesi, kelime anlamıyla, derinin içine doğru büyüyen kıllardır. Kıl dönmesi, vücudun herhangi bir yerinde görülebilir ancak iki sağlık sorunu insanları kıl dönmesine yatkınlaştırır: püodinal sinüs (cilt akı kıl yuvası) ve psödofolikülit (yalancı kıl dibi iltihabı). Püodinal sinüs, kaba etler nedeni ile oluşan derin oluğun üzerinde bulunan bir indensasyondur.

Bir ya da daha fazla kıl gözeneklerden çıkamayıp deri içinde kaldığında ütihaplanabüir. Çıbana benzer bir ülser (yara) oluşur ve pü (irin) salgılayabilir ve şiddetli ağrıya neden olabilir. Kıllı genç erkeklerde daha sık görülen bir sağlık sorunudur. Psödofolikülit, en çok siyahi (zenci) ve İspanyol erkeklerde ve kıvırcık saçlı diğer kişilerde görülen bir sağlık sorunudur. Tıraş artmasına neden olur ve genellikle “tıraş bıçağı (jilet) şişlikleri” olarak adlandırılır. Bu sorun genellikle yüzde oluşur ve folikülit enfeksiyonu ya da akneye benzer sivil­celer gibi görünür.

kildonmesi

Böyle bir sorununuz varsa, doktorunuzla konuşunuz. Eğer enfeksiyon oluşmuşsa, dokto­runuz içerde hapsolup kalmış kılı ve iltihaplı sıvıyı alacaktır. Tekrarlanan sorunlara neden olan bir prodinal sinüsün genel­likle kesilip çıkarılması gerekir. Psödofolikülit tedavi edilemez ya da önlenemez. Psödofoliküliti olan birçok erkek, tıraş olmaktan vazgeçip sakal bırakır. Doktorunuz içeride hapsolup kalmış olan kılı almak için küçük bir çizik atarak kıl dönmesini tedavi edebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ