Kireçlenme

Dejeneratif eklem hastalığı olarak da bilinen osteoartrit, eklem kıkırdağının çok iltihaplanma olmadan yavaş yavaş ve ağrılı bir şekilde tahrip olmasıdır. En yaygın görülen artrit türüdür ve 16 milyondan fazla Amerikalıyı etkiler.

Septomlar tipik olarak erkeklerde 45 yaşından önce; kadın¬larda 55 yaşından sonra görülür. Osteoartrit eşit sayıda kadın ve erkeği etkiler fakat erkeklerin kalça, diz kapaklan ve omurgalarında; kadınların da el ve diz kapaklarında görülme olasılığı daha yüksektir. Kadınlarda, parmak ucuna en yakın eklemde Heberden nodülü olarak adlandırılan sert kemiksi çıkıntı oluşma olasılığı çok daha yüksektir.

Hasar görmüş bir contanın bir makinede metalin metale temasına yol açtığı gibi, kemikler de mekanik bir sürtünmeye ve tahrişe açıktır. Osteoartritte, eklem yüzeylerinin birbirine sürtünmesini engelleyen kıkırdak değişir ve aşınmaya başlar. Bu tamponlama olmadan, kemik yüzeyleri doğrudan birbirine sürtünür. Vücut buna hasan onarmaya çalışarak tepki verir fakat normal kemik yapmak yerine osteofit olarak adlandırılan kemiksi çıkıntılar ya da kemik spürleri (çıkıntılan) oluşur. Bunlar, çevredeki yumuşak dokular tahriş edebilir ve iltihaplanmaya neden olabilir. Eklemleri ciddi şekilde tahrip olan kişiler bazen eklem şişliği yaşayabilirler.

Uzun bir süre, osteoartritin yaşlanmanın doğal bir parçası olduğu ve kıkırdağın normal yıpranma ve aşınması sonucunda oluştuğu düşünülmüştür. Uzmanlar artık yaşlanmanın önemli bir etken (faktör) olduğuna ancak osteoartrite neden olmadığına inanmaktadırlar. Kalıtım (ailede birkaç kişide görülebilir), obezite, başka bir hastalık ya da kazadan dolayı eklemin tahrip olması ya da sadece insanların eklemlerini kullanma şekilleri gibi diğer etkenler de osteoartrite neden olmaktadır.
karotisartercerrahisi1
SEMPTOMLAR

Osteoartrit semptomları genellikle yıllar içinde yavaşça oluşur. Önce, sadece yorucu aktiviteler yaptıktan ya da ekleminizi çok kullandıktan sonra ağrı ve sertlik hissedebilirsiniz. Sabahları ekleminiz sert olabilir fakat birkaç dakika sonra hareket ettikçe rahatlar. Kıkırdak ağrıya karşı duyarsızdır fakat eklemler içinde bulunan sinovyal zarda birçok sinir vardır. Kıkırdak tahribi ilerledikçe, sinovyal zar en ufak bir hareketten bile artan bir şekilde tahriş olur.

Bazı kişilerde, uyumalarını engelleyen sürekli bir eklem ağrısı olur. Bazı kişilerde ise krepitasyon olarak adlandırılan bir sürtme hissi yaratan hafif derecede hassas eklemler görülür.Osteoartrit genellikle el başparmağındaki eklemleri ve parmak uçlarına en yakın eklemleri etkiler. Osteoartrit, çoğunlukla romatoid artritten (aşağıda sağda) etkilenen büyük parmak eklemlerini genellikle etkilemez.

Osteoartrit; kalçaları, dizkapaklarını ve omurganın alt kısmını da etkileyebilir. Ağrı genellikle doğrudan eklemde hissedilir fakat dolaşan ağrı, kalçada gelişen osteoartritin ve boyun ile sırtın alt kısmında gelişen osteoartritin en çarpıcı özelliğidir.

TEDAVİ SEÇENEKLERİ
Bir ya da daha fazla ekleminizde ağrı duyarsanız, doktorunuza danışınız. Doktorunuz, hastalık öykünüze ve semptomlara dayalı bir teşhis koyacaktır. Semptomlarınız, osteoartritin genel semptomlarına uymuyorsa, genellikle röntgen ya da diğer görüntüleme teknikleri aracılığıyla yapılacak başka tetkiklere de gerek duyulabilir.

Doktorlar, bir tedavi reçete ederken üç şeye odaklanırlar: Genellikle asetaminofen (parasetamol) ya da steroid yapıda olmayan iltihap önleyici (antienflamatuar) ilaçlarla ağrının hafifletilmesi; eklemin aşırı derecede kullanılmasının önlenmesi (genellikle baston, atel ve/ veya kilo vermeyi içerebilir) ve kas elastikiyetini artırmak için genellikle fizik tedaviyle birlikte egzersiz.

Bazen, aşırı derecede ağrılı ya da hizasız eklemleri onarmak için ameliyata gerek duyulur. Hareketi kısıtlanan, genel sağlık durumu iyi olan ve tehlike yaratacak düzeyde aşırı kilolu olmayan kişiler için eklem yenileme bir alternatif olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ