KIRLANGIÇOTU

La. Herba Chelidonii, Al. Schoellkraut, Fr. Herbe de chelidoine, İn. Greater celandine)

Chelidonium majus L. (Papaveraceae) türünün kurutulmuş çiçekli dallarıdır. Bu tür 30-70 cm yükseklikte, sarı çiçekli, çok senelik ve otsu bir bitkidir. Avrupa ve Kuzey Anadoluda, gölgelik ve rutubetli yerlerde, yetişir. San renkli bir sütü vardır.

Dış görünüşü: Yapraklı ve çiçekli dallardan ibarettir. Çiçekler küçük, petaller 4 adet ve sarı renkli, yapraklar parçalı, parçaların kenarları loblu. Meyva 3-4 cm uzunluk ve 2-3 mm çapta bir kapsüldür.

. Bileşim: Alkaloitler (kelidonin ve türevleri % 0.31) taşımaktadır (3). … .

Etki ve kullanılış: Toprak üstü kısmı ve usaresi idrar ve safra arttırıcı, müshil, yatıştırıcı ve uyutu-

]- Uzluk, F.N.: Die Monographie iiber die Chinarinde von Ali Münschi aus Bursa – Açta Medica Turcica (Ankara Üniv. Tıp Fak. Mecm)7: 67(1955).

2 – Scpul, A.: Sur le sulfate de quinİnc eî les quinquinas – Gazerte Medicale d’Orient 10: 28 (1866).

3  – Gürgen, A.R.: Türkiye zehirli nebatlarının en ehemmiyetlileri üzerinde kimyevi araştırmalar – Ankara Y. Zir. Enst,

Çalışmalar sayı 13£, Ankara (1943).

cu etkilere sahiptir. Göz hastalıklarına karşı da kullanılmaktadır. Yüksek miktarları zehirlidir. Hayvanlarda, ölümle sonuçlanan, zehirlenmeler yapar. Taze sütü, haricen siğillere karşı kullanılır (Trabzon).

Bu bitkinin antitumor etkisi incelenmelidir.

Kullanılış şekli: înfusyon veya dekoksiyon (% 1-3) dahilen yemeklerden önce bir bardak, haricen göz banyosu. Taze bitkiden elde edilen süt, günde 2-3 defa siğiller üzerine sürülür.

Diğer isimler: Temreotu Hamsiköy).

(Bolu), Trabzon:

Halen bu drog yerine koşnil böceği kullanılmaktadır. Osmanlı İmparatorluğu döneminde çok kullanılan ve tanınan bir karışım olan “Kırmız” isimli ilâcın yapımında da kullanılırdı. “Kırmız” baharat taşıyan bir karışımdır. Terkibi için birçok formül vardır. İstanbulda bilhassa Sarayda yapılan kırmız büyük bir şöhrete sahip idi. İstanbullular, Saraya mensup dostları sayesinde, bu “Saray kırmızı”ndan temin edebilirlerdi (1, 2, 3).

Basit bir kırmız formülü şöyledir: Bir litrelik bir cam kavanoz içine aşağıdaki maddeler konulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ