Kız çocuklarında ergenlik belirtileri

Genellikle ilk belirti memelerde büyümedir. Nadir olmayarak meme büyümesi tek taraflı olarak başlar. Meme gelişmesini, hemen aynı yıl içinde pubiste kıllanmanm başlaması izler. Bazı çocuklarda pubis ve aksilla kıllanması meme ge­lişmesinden önce ortaya çıkabilir. Boy büyüme­sinde hızlanma da bu klinik belirtilerle aynı za­manda, ergenliğin erken döneminde görülür. Kız çocuklarında ergenlikteki boy hızlanması, erkek çocuklardaki kadar belirgin olmaz.
Kız çocuklarında ergenlikte vücutta yağ do­kusu dağılımı dişi tipe değişir. Endometrium ve vaginada değişiklikler oluşur. Estrojen etkisiyle vagina epiteli kalınlaşır, glikogenden zenginle­şir, döderlein’in asit salgılayıcı basilleri vagina florasına yerleşir. Uterus miyometriumu da ge­lişir ve kontraksiyon yeteneğini kazanır. Uterus kasının hem kütlesi artar, hem de hücrelerde aktomiyosin, kreatin fosfat, adenosin trifosfatm yoğunluğu artar.
Kız çocuklarında ergenlikte meme gelişimi ile boy büyüme hızı artmaya başlar. Boy büyü­mesinin en hızlı dönemi, meme gelişmesinin 3 4. Evresinde görülür. Menarş, daima boy büyü­mesi doruk noktasını geçtikten sonra olur. Me narştan l 3 yıl sonra uzun kemiklerde epifizler kapanır. Menarştan sonra büyüme tamamen du­rana kadar boy uzunluğu ortalama 6 cm artar. Ovülasyon, adet kanamaları başladıktan bir yıl veya daha sonra başlar. İlk sikluslar anovülatu ardır. Kızlar tam fertiliteye 18 20 yaşlarında eri­şirler

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ