Klasik Ultrason

Ultrasonda, vücut içi yapıların görüntülerini elde etmek için, radyasyon yerine ses dalgaları kullanılır. Okyanustaki nesneleri tespit etmek amacıyla ses dalgaları gönderen deniz radarı gibidir.

Bir ultrason muayenesi esnasında, bir el aleti vasıta­sıyla, vücudunuzun belli bölge­lerine, ağrı vermeyecek şekilde, ses dalgaları gönderilir. Dalgaların bazıları dokulara çarparak geri yansır ve burada aynı alet, dalga- ların yankılarını kaydeder. Daha sonra bir bilgisayar, ses dalgalarını, monitör üzerine yansıyan görüntü­lere dönüştürür.

Ultrason, safra kesesi gibi, içi sıvı ile dolu olan organları incele­mede çok faydalıdır. Ancak, ses dalgaları kemiklerin içinden geçemediği için, kemiklerle çevrili bölgeleri (örneğin beyin) incele­mede faydası yoktur.

Ultrason ilk olarak, rahmin içindeki fetusu görüntülemek için kullanıldı. Günümüzde ise, böbrekler, karaciğer, dalak, tiroit bezi, göğüsler, mesane, testisler, yumurtalıklar ve gözler gibi organ­lardaki kistler, tümörler ve diğer anomalileri incelemek için de kullanılmaktadır. Ekokardiyografide, kalp odacıklarını incelemek için de kullanılır.

Bir ultrason muayenesi, 15 ila 30 dakika sürer. Uzanır veya oturursunuz ve ultrason aletinin üzerine, cildinizle iyi temas kurabilmesi için bir jel sürülür. Daha sonra teknisyen, ultrason aletini cildiniz üzerinde gezdi­rirken, görüntüleri ekrandan izler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ