Kolesteatom

Kolesteatom, bir risktir veya orta kulakta, kulak zarı derisinin aşırı büyümesi halidir. Büyüme, enfekte olabilir veya daha büyüyebilir ve orta kulağınızdaki hassas kemiklerinize zarar verir. Doğuştan, kolesteatoma meyilli olabilirsiniz veya orta kulağın sürekli olarak iltihaplanması söz konusu olabilir ya da östaki borusunun tekrar tekrar tıkanması söz konusu olabilir.

Belirtiler (semptomlar), duyma kaybı, sersemlik hissi, kulağınızda basınç, etkilenen kulaktan cerahat akıntısı şeklindedir. Tedavi edilmezse, kolesteatom yüz kasla­rınızın zayıflamasına ya da felç olmasına sebep olur. Doktorunuz sizi bir KBB uzmanına yönlendi­rebilir. O da kulaklarınızı tetkik edecek ve ilaç verecektir. Genel anestezi altında yapılacak olan, küçük ya da büyük çapta bir ameliyat gereke­bilir. Bu ameliyatta, şişkinlik tamamen alınır, zarar gören kemik ya da kulak zarı yeniden yapılandırılır.
Kolesteatom nüksedebilir; bu yüzden, doktorunuz nüksetme belirtilerini takip edebilmek için, kulağınızı yılda bir kez görmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ