KOLPOSKOPİ (tcolposcopie)

KOLPOSKOPİ tcolposcopie) :

Artık dünyanm bütün modern jinekoloji kliniklerinde collum kanserinin erken teşhisi .için kullanılan vasıtalar arasında kolkos-kopi büyük ve ehemmiyetli bir yer işgal etmeğe başlamıştır. Kadın genital organlarına ait kanserlerin % 85 inin uterus kanseri olduğu v© bunun ‘% 90 nisbetinde colum’da husule geldiği düşünülecek olursa collum kanserinin erken teşhisinin değeri kendiliğinden anlaşılmış olur.

Tecrübeler, collum kanserinin prinıer olarak hemen hemen daima orificium axterrium civarında başladığını göstermiştir. Bu bakımından optik aletlerle, tecrübeli ellerde bu civarda başlıyan kanserin erken teşhisi imkân dahilindedir.

İlk defa HİNSELMANN 1924 senesinde uygun bir büyültme v© ışık tertibatı ile, collum kanserinin oldukça erken bir gelişme devresinde teşhis edilebileceğine dikkat çekmiştir. Bu düşünce tarzından hareket edilerek yapılan kolppskop (colposcop) (Resim: 164) ile 1925 senesinden itibaren collum kanserinin erken teşhisi ile ilgili çalışma ve araştırmalar başlamıştır. Bu gün muhtelif firmalar tarafından modern kolposkopiar imal edilmiş bulunmaktadır (Resim : 165). Son zamanlarda (fotoğraf makinesi monte edilmiş kol-poskoplar (kolpofotograf) (Resim: 166), hatta mikroskopik tabloları tesbit eden kolpomikroskoplar imal edilmiştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ