Çocuklarda Kongenital hepatit

B hepatit virusu, kızamıkçık virusu, sitome galovirus, toxoplasma ve t. Pallidum antenatal dönemde anneden çocuğa geçerek diğer belirti­lerinin yanı&ıra kongenital hepatite neden olan başlıca etkenlerdir.

Hepatitis a virusu anneden plasenta yoluyla çocuğa geçmez. Neonatal b hepatiti vakalarının % 5 inin infeksiyonu antenatal dönemde, geri kalanının doğum sırasında aldıkları bildirilmek­tedir.

B tipi hepatit virüsünü taşıyan annelerin çocukları bu virusa karşı korunmalıdır. Annede hbsag ve özellikle hbeag antijenleri pozitif ise çocukta infeksiyon riski çok yüksektir.

Bu nedenle çocuk doğar doğmaz, 0.5 mi hbıg injekte etmeli cıo mikrogram veya 0.5 mi), ayrıca 12 36 saat içinde hbv aşısı yapılmalıdır. Bu aşı birinci ayda ve altıncı ayda tekrarlanmalıdır. Be­bek 9. Aya geldiğinde hbsag ve anti hbs varlı­ğı yönünden incelenmelidir.

Edinsel  immun yetersizlik     sendromu (aids)

Aids infeksiyonu transplasenter yolla hasta anneden çocuğa geçebilir. Postnatal dönemde htlv ııı virusu içeren kan transfüzyonu ile de bulaşır. Belirtiler erken sütçocukluğu dönemin­de ortaya çıkar. Böyle bebeklerde cmv veya pneumocyctis carinii infeksiyonları da sıklıkla gelişir. Tedavisi yoktur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ