Kongenital laringeal ve trakeal stenozlar

Bu terim glottik ve subglottik alanlardaki çeşitli anatomik lezyonları içerir. Stridor doğum­dan kısa bir süre sonra belirir. Böyle vakalarda tanı için otolaringoskopik muayene gerekir.

Laringeal ağlar,  kistler, laringosel Laringeal ağlar genellikle gestasyonun 7 ile 10. Haftasında oluşan ve hava yolunda tam veya kısmî bir obstrüksiyon yapan epitel dokusu ano­malileridir. Laringeal ağlar genellikle glottiste görülür. Bazen supra veya subglottik bölgelerde de olabilir. Sıklık yaklaşık 1:10000 olarak bildi­rilir.

Laringeal ağ semptomları genellikle doğum­da vardır. Tam obstrüksiyona neden olan larin­geal ağ doğumda iç çekiş ve ölüm ile sonlanır. Tam olmayan ağlar, stridor ve zayıf ağlama ile zorlu solunum belirti] erine yol açar. Asemptoma tik de olabilir. Kesin tanı direkt laringoskopi ile konur.

Obstrüksiyon yapan ağın perforasyonu, ya­şam kurtarıcıdır. Parsiyel olan ağlar da kesile­bilir ya da dilate edilebilir. Bu dilatasyon işlemi ile yeterli bir hava yolu sağlanana kadar trakeo stomi gerekebilir.

Nadir olarak larinkste müküs salgılayan ve epitel dokudan kaynaklanan kongenital kistler oluşabilir. Bu kistlerin lokalizasyonu genellikle supraglottiktir. Stridor, bazen stertor belirtileri vardır. Tedavi kistin basit aspirasyonu veya re zeksiyonudur. Laser de kullanılabilir.

Laringosel, larinks duvarında divertiküldür. Çok nadir olan bu oluşumlar solunum güçlüğü­ne yol açar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ