Kornea Nakli

Kornea‘daki kalıcı bir hasar genellikle görmeyi engeller. Kornea nakli, sorunu giderebilir. Bu nakilde, korneanın merkezindeki hasarlı kısım atılır ve yerine bir donörden alınan kornea konulur. Henüz ölmüş olan ve kornealarını nakil için vermeyi kabul etmiş olan kişiler donördür. Donörlerin organları kullanılmadan önce, sağlık durumları testlerle kontrol edilir; bu testlerin içinde HIV (Human Immunodeficiency Virüs- İnsan Bağışıklık yetersizliği Virüsü) virüsü ve hepatit testi de vardır.

Nakilden önceki 6 saatte hiçbir şey yememeniz ve içmemeniz bildirile­cektir. Ameliyattan hemen önce, gözünüzün etrafında hissizleştirici bir ilaç enjekte edilirken uyumanızı sağlayacak anestezik bir ilaç ile bir kaç dakikalığına uyuşturulursunuz. Ameliyat 1-2 saat sürer ve genellikle hasta­nede yatmanızı gerektirmez.

Ameliyattan sonra, gözünüze bir günlüğüne bandaj yapılacaktır. Dokto­runuz, bandajı çıkardığı zaman, ışığı, şekilleri ve renkleri göreceksiniz ancak birkaç ay boyunca net olarak göremiyeceksiniz (yeni korneanın iyileşmesi bir yıl sürer). Doktorunuz sizi düzenli olarak kontrol edecek ve en az 6 ay boyunca, belki de hayatınızın geri kalan kısmında göz damlası kullanacaksınız. Tam olarak iyileşme gerçekleştikten sonra gözlük ya da kontakt lens kullanacaksınız. Uzun aylar boyunca, gözünüzü ovalamak ya da gözünüze basınç uygulamaktan kaçınacaksınız; koruyucu bir göz bantı, gözünüzü uyurken koruyacaktır.

Kırmızılaşma, ışığa karşı hassaslık, ağrı ya da kötüleşen görme oluşursa, hemen doktorunuzu arayınız. Vücudunuzun bağışıklık sistemi, nakle­dilen korneayı reddetmeye çalışıyor olabilir; erken davranılırsa, reddetme, başarıyla tedavi edilebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ