Koşucu Dizi

Koşucu dizi; Tendonların iltihaplanmasının neden olduğu ve bazen şişmenin eşlik ettiği, dizinizin ön tarafında görülen bir ağrıdır. Dizin fazla ya da yanlış kullanılması sonucunda oluşur.

Koşucu dizinin en yaygın olarak görülen semptomu, dizkapağı çevresinde ya da altında görülen kunt bir ağrıdır. Merdiven inip çıkarken ya da tepelere tırmanıp tepelerden inerken ya da gerildiğinde (düzleştirildiğinde) dize ağırlık binmesine neden olan diğer aktiviteleri (etkinlikleri) yaparken ağrı kötüleşir (artar). Bu hastalık en çok koşucularda görülür fakat kayakçılar, bisikletçiler ve futbolcularda da görülür ve genellikle uygun olmayan (yanlış) tekniğin kullanılması bu hastalığa neden olur.

koşucu

Ağrı için steroid yapıda olmayan iltihap önleyici (antienf lamatuar) ilaçlar alınız; dizinize birkaç gün, günde birkaç kez buz torbası uygulayınız ve birkaç gün dizinizi hareket ettirmeyiniz. Ağrı geçmezse doktorunuz yüzme, sabit bir bisiklete binme ve kros kayağı makinesi kullanma gibi yüksek tempolu olmayan, kasları güçlendirici egzersizler yapmanızı önerebilir. Şiddetli vakalarda, ağrı ve şişmeyi hafifletmek için kortikosteroid enjeksiyonların (iğneleri) kullanılabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ