Kriptolepsis (Cryptolepsis sanguinolenta)

Aile: Asdepiadaceae.
Kullanılan Kısım: Kök.
Toplama: Kriptolepsis, öncelikle batı kıyılar, boyunca olmak üzere, Afrika’nın pek çok yerinde yetişen sarık, ve tırm hiçbir çalıdı; kök yılın her hangi bir zamanında toplanabilir.

Etkileri: Parazit öldürücü, sıtma ilaç, bakteri öldürücü mantar öldürücü.

Etkiledikleri: Sıtma, Staphlococcus aureus Shigelfa dysanterıae, Neisseria gonorrhea, Escherichia.

Kriptolepsis Hakkında

Kriptolepsis yüzyıllar boyunca Afrikalı geleneksel tedaviciler arasında, ateş ve kanı, ishalin tedavisinde basan kullanılmıştır (sanguinolenta “kan ile bulaşmış veya karışmış an ” anlamına gelir Sıtma parazitlerinin sentetik ilaçlara direnci neden, 1e, dünya üzerindeki tıbbi araştırmacılar tPS alternatifleri bulmak için geleneksel tedavi. Knptolepsıs yapılan klinik insan deneylerinde sıtmaya kadar etkili bulunmuştur. Bu tür çalışmalardan birinde kriptolepsis sıtma tedavisinin genel lac, klorokin ile, karşılaştırmalı, guruplarda MM “P dîV,MerkeZİ hn Centre for Sdentific Resefrch Pahi Medıcme da, Mampong Akwapim, Gana’da karşılaştırmıştır.

Parazitlerin temizlenmesi kriptolepsis verilen hastalarda 3,3 gün ve klorokin verilen hastalarda 2,3 gün Vnıüştür karşılaştırmaya değer bir zaman süresi. Klofokin yakalanan hastaların % 40’ı başka ilaç kullanımını gerektiren hoş olmayan etkiler bildirmişlerdir; kriptolepsis kullananlar hiçbir yan etki bildirmemişlerdir.

Hazırlama ve Dozaj

Kriptolepsis genellikle toz olarak veya kapsül içinde, çay veya tentür olarak kullanılır.

Harici Bakteri veya Mantar Enfeksiyonları:Bitkiyi ince dövülmüş toz olarak, gerekli sıklıkta enfeksiyon bölgesine bolca serperek kullanın.

Dahili Kullanımlar Tentür: % 60’lık alkolde 1.5 oranında bir karışım hazırlayın. Günde 4 defaya kadar 20 ila 40 damla kullanın.
Çay: Koruyucu bir çay için, güçlü bir haşlama hazırlamak için 1 çay kaşığı bitkiyi 180 ml su ile karıştırın, ve günde 1 ila 2 defa alın. Ani durumlar için, ayni haşlamadan günde 6 bardağa kadar alın.
Kapsül: Koruyucu olarak, çifte kaplı kapsüllerden günde % defa 3’er tane alın. Akut durumlarda, günde 20 kapsüle kadar çıkın.

Yan Etkileri ve Kullanılmayacağı Durumlar
Bildirilmiş bir yan etkisi yoktur.

Kriptolepsis’in Alternatifleri

Sıtma İçin: Artemisia annua veya A. absintum, Brucea javanica (meyve, kök veya yaprak), Uvaria türleri (her hangi bir tür, kök kabuğu, gövde kabuğu veya yaprak), sarımsak asması (Mansoa standleyi) veya kinin’in hazırlandığı Cinchona türlerinin kabukları kullanılabilir. Sıtmanın kinine dirençli olmasına rağmen, kimyasal olarak çok daha karmaşık olan Cinchona bitkisine karşı direnç geliştirmemiş gibi bir görünüm arzetmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ