Kronik glomerülonefrit

Kronik böbrek yetmezliği; tüm glomerüllerin hyalinize olduğu küçük ve kontrakte böbreklerle ilişkilidir (son dönem böbrekler).
Bu durum birçok hastalık sonucu olabilir. Kısmen akut glomerülonefritin proliferatif tipleri tarafından gelişir.

İlk defa kronik glomerülonefritle gelen hastalarda; nedeni göstermek; difüz global glomerüler destrüksiyon nedeniyle mümkün olmaz.

Glomerülonefritlerin klinik semptomlarının büyük oranda histolojik bulgu­larıyla bağlantılı olduğunu hatırlamak faydalı olur. Asemptomatik proteinüri ve nefrotik sendrom “membranöz nefropati ve glomerüloskleroz daki gibi” yapısal değişim veya aşırı mik­tarda mesengial matriks depozisyonun sonucu olarak bazal membran kalınlaşması ile bağlantılıdır.
• Asemptomatik hematüri ve nefritik sendrom; “diffüz, global glomeronefritteki gibi” endotelyal veya me­sangial hücre proliferasyonu ile bağlantılıdır.
• Mikst nefritik / nefrotik sendrom; “membranoproliferatif glomerülo-nefritdeki gibi” bazal membran hasarı ve hücre proliferasyonu ile bağlantılıdır.
Ama genelde ilk defa çoğu hasta ilk defa IgA tipi mesengiai hastalıkla başvururlar.

Makroskopik olarak; etkilenen böbrekler küçüktür ve external yüzlerinde granülarite görülür, bu durum nefron hiyalinizasyonu sonucu skarlaşmayı yansıtır. Her ne kadar pelvikalisiyal sistemi normalsede; kro­nik pyelonefrite bağlı son dönem böbrekten ayrımı önemlidir.

Mikroskopik olarak; glomerülusta hyalinizasyon, tübüler etrafı ve interstisyel fibrosis bulunur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ