Kronik İshal

4 haftadan uzun bir süre ishali devam eden bir bireyde, kronik ishal mevcuttur ve doktorunu görmesi gerekmektedir. Kafeinin sebep olduğu gibi, birçok ilaç da kronik ishale sebep olabilir. Akut divertiküloz ve iltihaplı dışkı hastalığı da sulu dışkılamaya sebep olur.

Seyahat Edenlerin İshali
Seyahat ishali, dışkıyla kirlenmiş (bakteri, parazit, virüs) su veya besinlerin tüketilmesi ile oluşan bağırsak iltihaplanmasıdır. İshaldeki su oranı yüksek olursa, su kaybı problemiyle karşılaşabilir siniz. Çocuklar ve ihtiyar insanlar bu hastalığa karşı hassastırlar. Ama su kaybı her yaşta etkili olabilir. Seyahat grubunuzun bir üyesinde ciddi ishal vakası varsa tıbbi yardım alınız. Doktor, su kaybı ciddiyse damardan sıvı vermeye gerek görebilir.

Seyahat esnasına ishalinizin olduğu durumlarda, ihtiyaç halinde yudumlamak üzere, ticari olarak hazırlanmış, su kaybını önleyici sıvı solüsyonların bulundurulması da iyi bir fikirdir. 1 litre kaynatılmış şişe suyuna % çay kaşığı tuz ve 4 çay kaşığı şeker ilave etmek suretiyle de kendi solüsyonunuzu hazırlayabilirsiniz. Karışım soğuşun, buna bir fincan portakal suyu ilave edin ve ishal durana kadar, her gün yaklaşık olarak 1.5 litre yudumlayın.

Seyahat ishalini, seyahate çıkmadan 2 gün önce başlayarak ve seyahat boyunca, günde 4 defa iki çay kaşığı bizmut preparatı alarak da önleyebilirsiniz. Bu, ishal riskini yüzde elli oranında azaltabilir. Bu tedavi, dışkınızın ve dilinizin renginin geçici olarak koyulaşmasına sebep olabilir.

Doxycyclin, önleme amacıyla kullanılmaktadır. Ama, cildinizin güneşe karşı hassaslaşmasına sebep olabilir ki bu durum, onu, daha az tercih edilir kılmaktadır.

Her gün belli antibiyotikleri kullanmak da enfeksiyon şansını azaltır. Ama bizmut tercih edilir; çünkü, eşit derecede etkilidir ve ayrıca, antibiyotik kullanmak, antibiyotiklere dirençli bakteri gelişimini arttırır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ