Kurdeşen ( Ürtiker )

Ürtiker olarak da adlandırılan kurdeşen; ciltte kaşıntıya, kabarık­lığa ve iltihaplanmaya neden olan yaygın bir cilt sorunudur. Allerjik bir reaksiyon, kurdeşene neden olabilir. Ama genellikle kurdeşenin nedeni bilinmez.Yiyecekler, ilaçlar, böcek ısırık­ları, bitkiler ya da metaller kurde­şene neden olabilir. Bazı bireyler terledikten sonra veya aşırı soğukta ya da güneşte kaldıkla­rında kurdeşen dökerler. Duygusal stres, duyarlı bireylerde kurdeşeni tetikleyebilir ya da mevcut durumu kötüleştirebilir.

SEMPTOMLAR
Kurdeşen, ciltte kaşıntıya, iltihap­lanmaya ve kabarıklığa neden olur. Kurdeşene neden olan maddelere maruz kalındıktan sonra cilt, histamin kimyasalı üreterek tepki verir. Bu kimyasal, bir dizi bağışıklık sistemi reaksiyo­nuna neden olarak ciltte iltihaplan­maya neden olur.Kurdeşen çeşitli şekillerde ve boyutlarda ortaya çıkabilir, fakat döküntü (raş) genellikle yuvar­laktır. Lekeler, sınırlan düzensiz bir beyaz ve kırmızı yama oluşturacak şekilde ortaya çıkabilir. Kurdeşen, dermatografi ve anjiyonörotik ödem  şeklinde de görülebilir.

urtikeref84ffbf5

TEDAVİ SEÇENEKLERİ
Kurdeşen tedavi edilemez, ancak, kurdeşene neden olan alerjenlerden (alerji meydana getiren maddelerden) kaçınarak kurdeşeni önleyebilirsiniz. Kaşıntıyı almak için cilde sürülen rahatlatıcı preparatlar eczanelerde satılmaktadır, Antihistarnin ilaçlar da kaşıntıyı alabilir. Difenhidramin ve klorfeniramin gibi bazı antihistarnin ilaçlar eczanelerde reçetesiz olarak satılmaktadır.Antihistaminler bazı insanlarda uyku yapar. Doktorunuz, sizde daha az uyku yapacak bir antihis­tarnin ilaç yazabilir. Daha şiddetlii kurdeşen vakalarını tedavi etmek için doktorunuz kortikosteroid ilaçlar yazabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ