KUŞKONMAZ KÖKÜ

(La. Radix Asparagi, Al. Spargelwurzel, Fr. Ra-cine d’asperge, İn. Asparagus root) 

Asparagas officinalis L.(Liliaceae) türünün kurutulmuş kök ve rizomlarıdır. Bu tür dikensiz ve otsu bir bitkidir. Yapraklar (dallar) demet şeklinde ve iplik biçimindedir. Meyva nohut büyüklüğünde ve kırmızı renklidir. Avrupa ve Türkiye’de sebze olarak yetiştirilir.

Dış görünüş: Parmak kalınlığında, esmer renkli ve özel kokulu parçalar halindedir.

Bileşim: Şekerler, saponin, uçucu yağ ve aspara-gin taşır.

Baytop, T.: Türkiye’nin Aconitum türleri üzerinde bazı gözlemler – Herba Medica T. 1 (1997).

2  – Roscnthaler. L.: Notiz über Pontakoniiin – Pharm. Açta Helv. 17: 149 (1942).

3  – Bayiop, T. ve Tanker, M. Anadolu Aconitum’Sannm alkaloitleri üzerinde araştırmalar – İstanbul Tıp Fak. Mecm. 25: 157

köklerden daha kuvvetlidir. Bu drog kuvvet verici, kan temizleyici, hazmettirici ve müshil olarak de-koksiyon (% 5) veya toz (günde 1-3 gr) halinde da-hilen kullanılmaktadır. Zehirli bir madde taşımadığından tehlikesiz bir drogdur. Taze yaprakları sebze olarak yenilir. Haricen lapa halinde çıbanları olgunlaştırmak ve ekzema yaralarını iyileştirmek için de ku ilanı İm aktadır.

Türkiyede yetişen aşağıdaki türlerin kökleri de aym maksatlar İçin kullanılmaktadır R. aîpinus L. (Dağ labadası), R. conglomeratus Murray (Çayır labadası), R crispus L. (Kıvırcık labada), R. obtıt-sifolius L. (Yabani labada), R.pulcherL. (Güzel labada).

R. crispus türünün yaprakları Anadoiuda “Evelik” ismi altında, sebze olarak veya et dolması yapılarak, yaygın bir biçimde kullanılmaktadır.

Yaprak ve dalların, saç örgüsü gibi, örülmesi iîe elde edilen demetler, kurutulmuş halde, Doğu Anadolu kasabalarında satılmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ