Labirentit

Labirentit, iç kulaktaki labirente benzeyen boşlukta (iç kulaktaki sıvıyla dolu geçişler) oluşan enfek­siyon ve yangıdır. Hemen her zaman bir viral enfeksiyon sonucu oluşur. Nadir vakalarda, orta kulak iltihabından, iç kulağa sıçrayan bakterilerden meydan gelir.

Belirtileri, vertigo (baş dönmesi) ve denge kaybı, bulantı, kusma, gözlerdeki istem dışı hareketler ve bir kulaktaki işitme kaybıdır. En ciddi belirtilerinin ürkütücü olmasına rağmen, genel­likle bu beliritler birkaç günden fazla sürmez ve yardımcı tedavi­leri vardır.

kulak1

Doktorunuz kulağınızı tetkik edecek ve yakın bir zamanda kulak enfeksiyonu geçirip geçir­mediğinizi soracaktır. Labirentit, bakteriyel enfeksiyona bağlıysa, antibiyotik kullanmanız gereke­cektir. Her iki tip labirentitte de doktorunuz, vertigonun etkile­rini hafifletmek için bulantı kesici ilaçlar önerebilir. Baş dönmesi genellikle, birkaç günle birkaç hafta içinde kaybolur. Denge eksikliği, özellikle hızlı hareket ettiğiniz zaman, haftalar hatta aylar sonra sona erebilir. Labirentitin nüksetmesi çok nadirdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ