Latent Sifiliz

Primer ve sekonder sifiliz yüzeysel lezyonları iyileştikten sonra, hasta pozitif serolojik testler dışında, hiçbir hastalık belirtisi olmayan latent bir döneme girer. Bu hastaların üçte biri, bundan sonra hayatları boyunca hiçbir semptom vermeden, tüm testleri negatif hale gelerek tam olarak kendiliğinden iyileşirler. Bir diğer 1/3 grup hasta, hiç semptomu olmayan, ancak serolojik testleri ömür boyu pozitif kalan gruptur. Bu gruptaki hastalar normal hayat sürelerin tamamlayıp, sifiliz dışı nedenlerden ölürler.

Latent sifüiz dönemine girip tedavi edilmemiş hastaların son üçte birini teşkil eden grup ise çoğu ilk bir yıl içinde olmak üzere 3 ile 4 yıl içerisinde yeniden infekte sekonder sifiliz haline gelirler. (Relaps sekonder sifiliz). Gomlar, kardiosifiliz, nörosifiliz gibi sifüizin geç sonuçları bu hastalarda meydana gelir. Latent sifiliz erken ve geç dönem olmak üzere iki kısımdır.

Erken dönem genellikle ilk yılı kapsar. Hastada semptom yok, beyin omurilik sıvısı tetkikleri normal, sifiliz serolojik testlerinin pozitif olduğu bir dönemdir. Hasta bu dönemde infektiftir. Bir halk sağlığı problemidir. Geç dönemde ise hasta artık infektif değildir. Meydana gelecek sonuçlar sadece bireyi ilgilendirir niteliktedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ