Lenfödem Tedavisi

Radikal mastektomiden (memeye yakın lenf düğümlerinin memeyle birlikte çıkarıldığı) sonra memeyle aynı tarafta bulunan kol şişer. Bunun nedeni, lenf düğümlerine giden damarların içinde ilerleyen bir sıvı olan lenfin, dokuların içinde birikmesidir. Sıvı birikmesi, mastektominin, sıvının damarlara girmesini engelleyerek lenf damarlarına zarar verdiğini gösterir. Devam eden doku şişmesi, dokuların sertleşmesine ve derinin kurumasına neden olabilir.

Lenfödemin birkaç tedavi yöntemi vardır:
■ Masaj tedavisi Bu yöntemde, özel eğitimli fizik tedavi uzmanları lenf sıvısını kol dokularından iterek kana karışmasını sağlar. Tedavi yaklaşık 4 hafta boyunca her gün 45 dakikalık bir veya iki seans halinde yapılır. Her seans sonunda, sıvının tekrar yerleşmesini engellemek için kol sargı bezleriyle sarılır.
■ Havalı basınç kollukları Ritmik bir şekilde şişip inen kolluklar bir hastanede haftada birkaç kez birkaç saat boyunca takılır.
Basınç kollukları Güçlü elastik dokulu kolluklar sürekli olarak kullanılabilir.
■ Kan sulandırıcı Varfarin ilacı bir zamanlar faydalı olabileceği düşünülmüş olmasına rağmen, günümüzde artık yararlı sayılmamaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ