Çocuklarda Listeriosis

Listeria monocytogenes kısa, pleomorfik, gram pozitif bir basildir. İnsana hayvansal ma teryelle kontamine olmuş besinlerle bulaşır. Ge­belerde infeksiyon grip ya da gastroenterit be­lirtileri ile seyreder, bu arada transplasenter bu­laşma olabilir. Erken gebelikte oluşan infeksi­yon genellikle düşük ile sonuçlanır. Daha sık olarak bulaşma 16. Gebelik haftasından sonra olur ve ölü doğum, erken doğum ya da canlı do­ğan bebekte ağır ve öldürücü bir sepsis tablosu­na yol açar. Hasta yenidoğanm derisinde yaygın küçük (0.2 0.3 cm çapında) pembe gri granülom lar sistemik listeriosis için karakteristiktir. Otop­side karaciğer, akciğer, dalak, sürrenal bezler ve beyinde de yaygın granülomlar veya mikro apse­ler saptanır. Bu tablo «granulomatosis infanti septicum» adı ile bilinir.

Listeria monocytogenes çocuğa doğum sıra­sında da bulaşabilir. Bu formada bulgular 3 4 üncü günlerde sepsis ile birlikte olan veya ol­mayan neonatal menenjit şeklinde.belirir. Bu va­kalarda da bazen deri lezyonlarma rastlanır.

Kesin tanı çocuğun kan, idrar ve serebro spinal sıvısında mikroorganizmanın ifeole edilme­si ile konulur monocytogenes, iyi boya alma­ması ve geç üremesi nedeniyle izole edilmesi güç bir bakteri türüdür.

Tedavide ampicillin ve gentamicin birlikte kullanılır ve neonatal sepsis rutini uygulanır. Özellikle granulomatosis infantiseptica’da mor talite oranı çok yüksektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ