Lökopoetik Sistem Hastalıkları ve Tedavi Yöntemleri

LÖKOPOETİK SİSTEM HASTALIKLARI 

AGRANÜLOSİTOZ

Hücre sayısının 500/mm3 ten aşağı düştüğü ağır nötropeni haline agranü-lositoz denir.

Nedenleri: İlâçlar, habis hastalıklar ve aplastik anemidir.

Agranülositoz yapan ilâçlar şunlardır: Sitostatikler, antibiotikler kloramfenikol, penisilin, sülfamidler), fenotiazinler,
non-steroid antiemflamatuarlar.

Diğer agranülositoz nedenleri: Enfeksiyonlar (viral enfeksiyonlar, brüselloz, tifo, tüberküloz, kızamık, malaria), kemik iliğinin diğer hücrelerle enfiltrasyonu (miyelofibroz, habis tümör), avitaminozlar (vitamin B12, folik asit), nötrofîl antikorları (Felty sendromu), hematolojik hastalıklar (aplastik anemi, siklik nötropeni), idiopatik form.

Klinik tablo: Ağız mukozasındaki enfeksiyonlar, pnömoni ve sepsis gibi nötropeni ile yakından ilgili enfeksiyonların egemen olduğu ateşli bir tablo söz konusudur. Apseler oluşabilir.

Laboratuar bulguları: İleri derecede bir lökopeni vardır. Periferik yaymada granülositlere ya hiç rastlanmaz, ya da tek tük rastlanır. Formülde görülen az sayıdaki lökositler genellikle lenfositlerden ibarettir. Kemik iliğinde akut dönemde parçalı, çomak, metamiyelosit ve miyelosit gibi granülositer seri hücreleri pek azalmıştır.

üüüo

Tedavi

Agranülositoz yapıcı bütün ilâçlardan uzak durmalıdır.
Enfeksiyonlar, kültür sonucu beklenmeden enerjik bir şekilde tedavi edilmelidir. En etkili antibiotikler, meselâ seftriokson (Unacef) ve piperasillin (Pipril) kombine olarak uygulanmalıdır. Bunlar el altında değilse günde 40 milyon ünite kristalize penisilin i.v. enfüzyonları yapılmalıdır. Ağız enfeksiyonları ayrıca lokal antibiotik uygulanmaları ile tedaviye çalışılmalıdır.
Kortikosteroidler endike değildir.
Granülosit büyüme faktörleri endikedir, fakat henüz yeterince denenmiş değildir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ