MAHLEP TOHUMU

(Semen Pruni mahaleb):

C. mahaleb (L.) Miller (Syn: Prunus mahaleb L.) (tdris ağ.) (Rosaceae) türünün kurutulmuş olgun tohumlarıdır. Bu tür 10 m kadar yükselebıien, beyaz çiçekli bir ağaçtır. Türkiyede yaygın olarak yetişmektedir.

Mahlep tohumu elde etmek için olgun meyvalar sıyrılarak aiınır. Güneşte kurutulur. Silindirler arasında geçirilerek çekirdek kırılır ve elenerek çekirdek tohum kabuğundan ayrılır. Halen memleketimizde mahlep Tokat, Niksar, Zile, Amasya, Çorum ve Mardin bölgelerinde elde edilmektedir. Mardin bölgesi ürünü beyaz renkli ve hafif kokulu olduğundan piyasada fazla tutulmamaktadır.

Sabit yağ (%27-40) ve kumarin taşımaktadır. Mahlep tohumu yağında %39 kadar eleostearin asidi vardır ve bu yağ boya endüstrisinde kullanılır (1,2,3).

Mahlep tohumu kuvvet verici, cinsel gücü kuvvetlendirici, balgam söktürücü, idrar arttırıcı, nefes darlığı (astma)na karşı ve prostat büyümesini önleyici olarak kullanılmaktadır. Ayrıca şeker hastalığına karşı da tavsiye edilmektedir.

Tavşanlar üzerinde yapılan deneylerde kan şekerini düşürücü bir etkiye sahip bulunmadığı gösterilmiştir (4)

Genellikle toz edilir ve bal ile karıştırılarak macun şeklinde alınır. Tehlikesiz ve etkili bir drogdur.

İdris ağ. dallan, kabuklarında kumarin bulunduğu için, hoş kokuludur. Bu nedenle eskiden idris ağacının dallarından tütün içmekte kullanılan çubuklar yapılırdı.

Mahlep tohumu Türkiyenin bir dışsatım ürünüdür. Diğer isimler: Melem (Tunceli: Ovacık). ,T


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ